Pomysł Sony na smartfony – Xperia 5 zaprezentowana!

W przededniu odbywających się w Berlinie targów IFA, Sony zorganizowało konferencję prasową, podczas której zaprezentowano szereg nowości, jakie w najbliższym czasie trafią do sprzedaży. Najwięcej uwagi przykuł smarfton Xperia 5, który w minimalistycznej obudowie o rozsądnej wielkości skrywa topowe podzespoły i autorskie rozwiązania fotograficzne.

Reklama

Firma Sony, od momentu wprowadzenia na rynek pierwszego flagowca pod szyldem Xperia Z, pozostaje wierna przyjętym zasadom co do wzornictwa smartfonów i stosowanych w nich technologii czy oprogramowania. Takie podejście z biegiem czasu traciło sympatię klientów, którzy uznali je za zbyt zachowawcze, zwłaszcza w kontekście nowości wprowadzanych przez koreańską konkurencję. Model Xperia 5 ma jednak wszelkie predyspozycje ku temu, by stać się ciekawą alternatywą dla flagowców rodem z Korei czy Chin.

Flagowiec nie musi być wielki

Producenci smartfonów od wielu lat stawiają sobie za cel umieszczenie ekranu o jak największej przekątnej w swoich topowych konstrukcjach, co nie wszystkim się podoba. Jest bowiem spora grupa użytkowników, którzy preferują urządzenia mniejsze, za to bardziej poręczne. W pewnym momencie pamiętała o nich tylko marka Sony, utrzymując na rynku serię Xperia Compact. Najnowszy model nie jest co prawda wskrzeszeniem linii, jednak 6,1-calowy ekran o proporcjach 21:9 sprawia, że Xperia 5 bardzo dobrze leży w dłoni, co znacząco przyczynia się do poprawy komfortu korzystania z urządzenia.

Reklama

Smartfon jest stosunkowo wąski, dzięki czemu większość ludzi da radę wprowadzać tekst z klawiatury ekranowej jedną ręką. Sam ekran, wykonany w technologii OLED, ma rozdzielczość Full HD+ (2520 x 1080 pikseli) i prezentuje się zaskakująco dobrze. Duża w tym zasługa zastosowanego procesora X1 for mobile, który dzięki technologii interpolacji znanej z telewizorów japońskiego giganta, potrafi przetworzyć standardowy obraz na zbliżony do wygenerowanego z zastosowaniem technologii HDR. Autorska technologia Sony wzmacnia kontrast, kolorystykę i wyrazistość oglądanego obrazu, dzięki czemu ten prezentuje się wyjątkowo dobrze. W połączeniu z technologią OLED i proporcjami ekranu 21:9 otrzymujemy idealne urządzenie do oglądania ulubionych filmów w podróży.

Trzy przydatne obiektywy

Najnowszą konstrukcję wyposażono w trzy obiektywy, z których każdy może się przydać w codziennym zastosowaniu. Wszystkie wyposażono w matryce o rozdzielczości 12 megapikseli. Główny aparat to uniwersalna konstrukcja 26mm o świetle F/1.6 i optyczną stabilizacją obrazu – w sam raz do codziennych zastosowań. Jest też teleobiektyw 52 mm F/2.4 oraz ultra-szeroki kąt 16 mm F/2.4. Tak dobrany zestaw czyni z najnowszej Xperii bardzo wszechstronne urządzenie do mobilnej fotografii, co z pewnością docenią nawet bardziej zaawansowani użytkownicy.

Flagowa specyfikacja

Między dwoma taflami szkła Goriila Glass 6 Sony umieściło wszystko to, pozwala nazywać Xperię 5 pełnoprawnym flagowcem. Jest najnowszy procesor Qualcomm Snapdragon 855 wspierany przez 6 GB RAM, Android 9.0 Pie oraz komplet autorskich technologii, w tym zarządzanie sieciami bezprzewodowymi wykorzystujące sztuczną inteligencję. Dzięki dogłębnej analizie jakości połączenia smartfon może płynnie przełączać się między WiFi a LTE, co może wydłużyć czas pracy na baterii.

Rekomendowane słuchawki – WF-1000XM3

Jako akcesorium uzupełniające Sony rekomenduje prawdziwie bezprzewodowe słuchawki WF-1000XM3. Co istotne osoby, które zdecydują się nabyć Xperię 5 w przedsprzedaży, otrzymają je w cenie telefonu.

Najnowsza Xperia trafi do sprzedaży w październiku, jednak już w przyszłym tygodniu rozpocznie się przyjmowanie zamówień na rynkach europejskich. Cena telefonu ustalona została na poziomie 3500 zł, co przy obecnych kosztach flagowców wydaje się być konkurencyjną propozycją.

Aktualizacja 07.09.2019 r.

Zgodnie z informacją przekazaną przez producenta zestaw przedpremierowy będzie zawierał słuchawki WH-XB900N zamiast WF-1000XM3. Model WF-1000XM3 będzie dostępny, jako dodatek do Xperii 5, wyłącznie w sieci Plus.

Źródło: informacja prasowa, Sony