Sony wypuści na rynek flagowca z procesorem Snapdragon 865 i modemem 5G

Sony wypuszcza na rynek coraz mniej smartfonów (ostatnio Xperię 5), ale nic nie wskazuje na to, aby miało zamiar wycofać się z tego segmentu. Świadczą o tym najnowsze doniesienia, według których Japończycy szykują do premiery flagową Xperię z niezaprezentowanym jeszcze oficjalnie procesorem Qualcomm Snapdragon 865 oraz modemem 5G.

Sony udostępniło trzem japońskim operatorom oprogramowanie do modelu o oznaczeniu kodowym Xperia J8010, który jest pierwszym smartfonem tego producenta z modemem 5G. Nie jest to jednak komercyjny produkt przeznaczony do sprzedaży, a platforma do testowania sieci nowej generacji. Urządzenie przypomina Xperię 1, lecz bezpośrednio pod ekranem ma bardzo szeroką ramkę, co najprawdopodobniej wynika ze specyfiki tego sprzętu, ponieważ w pierwowzorze nie jest ona aż tak wielka.

Reklama
Sony Xperia J8010 z modemem 5G
Sony Xperia J8010 z modemem 5G (fot. via AndroPlus)

Widoczny powyżej smartfon ma na pokładzie procesor Qualcomm Snapdragon 855 i modem Qualcomm Snapdragon X50 do obsługi sieci 5G. Sony najprawdopodobniej nie wypuści jednak na rynek urządzenia z takimi podzespołami. Sugeruje to wzmianka we wspomnianych plikach systemowych, z której wynika, że Japończycy pracują nad flagowcem z niezaprezentowanym jeszcze układem Qualcomm Snapdragon 865.

Spodziewamy się, że Qualcomm przedstawi światu swój najnowszy SoC do high-endów jeszcze w tym roku, aczkolwiek dokładnej daty jego premiery jeszcze nie znamy. Wydaje się niemal pewne, że jednym ze smartfonów z nim na pokładzie będzie kolejny flagowiec Sony.

Japończycy najprawdopodobniej przygotują zarówno wersję z modemem 4G, jak i 5G, ponieważ jest jeszcze za wcześnie, aby producenci wprowadzali na rynek wyłącznie modele z modemami 5G. Świadczy o tym chociażby ostatnie posunięcie Huawei – Chińczycy opracowali dwa warianty procesora HiSilicon Kirin 990 i można się spodziewać, że analogicznie postąpi Qualcomm w przypadku Snapdragona 865.

Premiery kolejnego flagowca Sony nie należy oczekiwać wcześniej niż na targach MWC 2020 w Barcelonie, które rozpoczynają się 24 lutego 2020 roku. To jeszcze mnóstwo czasu, więc wkrótce powinny pojawić się kolejne szczegóły na jego temat, bowiem raczej wątpliwe, aby Japończykom udało się go utrzymać w ścisłej tajemnicy aż do oficjalnej prezentacji.

*Na zdjęciu tytułowym Sony Xperia X Compact (pod linkiem znajdziecie jej recenzję przygotowaną przez Kasię)

Źródło: AndroPlus