Sony Xperia 5 II (fot. Android Headlines)

Znamy datę premiery oraz specyfikację Sony Xperia 5 II!

Według najnowszych doniesień, smartfon Sony Xperia 5 II zostanie zaprezentowany już niedługo, bo 17 września 2020 roku. Poznaliśmy także specyfikację nadchodzącego urządzenia.

Specyfikacja Sony Xperia 5 II

Początkowo informacje mówiły o tym, że druga generacja Xperii 5 ma mieć premierę na targach IFA 2020. To jednak się nie potwierdzi, ponieważ Sony jasno dało do zrozumienia, że prezentację nowego smartfona zaplanowano na 17 września 2020 roku.

Sony Xperia 5 II zostanie wyposażona w 6,1-calowy ekran OLED o rozdzielczości Full HD+ ze wsparciem dla HDR, nazywany CinemaWide. Proporcje ponownie wyniosą 21:9. Jeśli dodamy do tego odświeżanie ekranu na poziomie 120 Hz, ponownie dostaniemy idealny smartfon do oglądania multimediów, jak Netflix czy YouTube. Dodatkowo odświeżanie dotyku ma wynieść 240 Hz, zatem gracze również nie będą zawiedzeni.

Sercem nowej Xperii ma być Qualcomm Snapdragon 865 wsparty przez 8 GB pamięci operacyjnej i 128 GB pamięci na dane. Prawdopodobnie będzie to jedyna wersja tego smartfona, jednak dla osób potrzebujących więcej miejsca na pliki, Sony zachowuje slot na kartę microSD. Oczywiście zastosowana w tym urządzeniu wersja procesora wesprze obsługę sieci 5G.

Bateria, która zasili model Sony Xperia 5 II, ma mieć pojemność 4000 mAh, czyli aż o 860 mAh większą niż w poprzedniku. Ładowanie będzie się odbywało przez złącze USB-C. Nie mamy na razie informacji o tym, czy smartfon obsłuży ładowanie indukcyjne bądź zwrotne.

Czymś, co może ucieszyć niektóre osoby, jest obecność złącza jack 3,5 mm, które coraz rzadziej gości w smartfonach. Poprzednik także go nie miał. Na pewno będzie to stanowiło przewagę Sony nad flagową konkurencją.

Sony Xperia 5 II - złącze jack 3,5 mm
Złącze jack 3,5 mm zagości w modelu Sony Xperia 5 II (fot. Android Headlines)

Poznaliśmy także wymiary urządzenia. Prezentują się one następująco: 158x68x8 mm. Nie znamy natomiast wagi, jednak patrząc na to, że zwiększeniu, w stosunku do poprzedniej generacji, uległa pojemność ogniwa, można się spodziewać masy na poziomie ~180 gramów.

Narazie jest dobrze, ale co z aparatami?

Także i tutaj sprawa wygląda obiecująco. Na tyle urządzenia znajdziemy potrójny aparat z diodą doświetlającą. Powstał on przy współpracy z firmą ZEISS. Według doniesień, mają się w nim znaleźć obiektywy szerokokątny, ultraszerokokątny oraz teleobiektyw.

Główny sensor ma mieć rozdzielczość 12 Mpix ze światłem f/1.7 i pole widzenia 82°. Teleobiektyw także ma mieć 12 Mpix, jednak ze światłem f/2.4 i trzykrotny zoom optyczny, więc akurat w tym przypadku przysłowiowego „szału” nie ma.

Sony Xperia 5 II - aparaty
Aparat powstanie przy współpracy z firmą ZEISS (fot. Android Headlines)

Ostatnim z obiektywów na tyle Sony Xperia 5 II jest aparat ultraszerokokątny. Ma on mieć rozdzielczość (także) 12 Mpix ze światłem f/2.2 i 124° polem widzenia. To więcej niż w przypadku np. Samsunga Galaxy Note 20, który ma „jedynie” 120°.

Nagrywać wideo będziemy mogli maksymalnie w 4K przy 120 kl./s i będzie ono wspierane przez HDR, więc w tym przypadku jest bardzo dobrze. Oczywiście na wyposażeniu znajdzie się zarówno optyczna, jak i elektroniczna stabilizacja obrazu (OIS/EIS).

Czy Sony Xperia 5 II okaże się sukcesem?

Biorąc pod uwagę pierwszą generację modelu i jej bolączki, które zostały opisane przez nas w recenzji Sony Xperia 5, nadchodzący model Sony Xperia 5 II może być nie tyle hitem, co bardzo dobrze sprzedającym się high-endem w naszym kraju. Na takie osądy przyjdzie nam jeszcze poczekać, jednak jeśli zostanie on dobrze wyceniony, może znaleźć gromadkę fanów.

Polecamy również: