smartfon Sony Xperia 5
Sony Xperia 5 (fot. Slashleaks)

Nie Sony Xperia 2, a Sony Xperia 5 zadebiutuje jutro na IFA 2019 #PotwierdzoneInfo

Sony zaliczyło niezłą wpadkę. Przypadkowo (a może i nie…?) producent jeszcze przed oficjalną premierą potwierdził, że w trakcie jutrzejszej konferencji zaprezentuje Xperię 5, a nie – jak do tej pory myśleliśmy – Xperię 2.

Głupie wpadki czasem się zdarzają

Gdyby nie czyjś błąd, zapewne dopiero jutro byśmy się dowiedzieli, że Sony przywiozło na targi IFA 2019 w Berlinie Xperię 5, a nie Xperię 2. [email protected]_VN z portalu Slashleaks wychwycił, że w serwisie YouTube uruchomiono live stream z próby jutrzejszej konferencji japońskiego producenta. Oczywiście nie powinno mieć to miejsca (a na pewno nie w publicznej, dostępnej dla wszystkich formie), ale mleko się rozlało i już dziś wiemy, że jutro Sony zaprezentuje właśnie Xperię 5.

Reklama

W ogóle to trochę zaskakujące, że po Xperii 1 zadebiutuje od razu Xperia 5, bowiem logika podpowiadała, że powinniśmy oczekiwać premiery Xperii 2, ewentualnie Xperii 1s lub/i Xperii 1R, a nie od razu modelu z „piątką” w nazwie. Cóż, niezbadane są decyzje producentów smartfonów – nigdy nie przestaną nas zaskakiwać w tej kwestii.

Sony Xperia 5

Przy okazji warto wspomnieć, że w poniedziałek Sony Mobile udostępniło film-zapowiedź nowego smartfona, który (w wolnym tłumaczeniu) ma się zmieścić w dłoni. Niektórzy odbierają to jako deklarację wprowadzenia na rynek nowego modelu z serii Compact, ale raczej chodzi tu właśnie o Xperię 5, bowiem według wielu doniesień, nowy model od Japończyków ma mieć wyświetlacz o przekątnej 6 cali (lub 6,1 cala), czyli nawet o pół cala mniejszy niż Sony Xperia 1.

Xperia excellence, in the palm of your hand

Xperia excellence, in the palm of your hand. Join us September 5th for #SonyIFA

Opublikowany przez Sony Mobile Poniedziałek, 2 września 2019

Widoczny na samej górze zrzut ekranu zdradza, że Sony Xperia 5 zaoferuje wyświetlacz OLED o proporcjach 21:9 z obsługą treści HDR oraz głośniki wspierane przez technologię Dolby Atmos. Widać też, że ekran w smartfonie nie ma wycięcia ani otworu (tak samo jak w Xperii 1), a na panelu tylnym znajduje się potrójny aparat główny, który umieszczono tym razem w lewym górnym rogu. Kwestie designu nie są jednak niespodzianką, ponieważ rendery podobnie wyglądającego urządzenia krążą w sieci od dosyć dawna.

Jeśli natomiast chodzi o specyfikację Sony Xperii 5, to spodziewamy się m.in. ośmiordzeniowego (8x Kryo 485; 7 nm) procesora Qualcomm Snapdragon 855 2,84 GHz z grafiką Adreno 640 oraz 6 GB RAM i 128 GB pamięci wbudowanej. Niestety, zmniejszenie przekątnej wyświetlacza podobno ma wpłynąć na redukcję pojemności baterii do zaledwie 3000 mAh. Sony ponownie ma też umieścić czytnik linii papilarnych na prawej (patrząc od przodu) krawędzi.

Konferencja Sony na IFA 2019 rozpocznie się jutro, 5 września 2019 roku, o godzinie 13:00.

Źródło: Slashleaks, Sony Mobile na Facebooku, WinFuture