Sony pobije kolejny rekord? Xperia 1R podobno z ekranem… 5K!

Niewprawione oko ma już problem z dostrzeżeniem różnicy pomiędzy Full HD i WQHD, a co dopiero powiedzieć o docenieniu rozdzielczości 4K. Wygląda jednak na to, że Sony chce pobić kolejny rekord, gdyż szykuje smartfon z ekranem 5K!

Japończycy jako pierwsi wypuścili na rynek inteligentny telefon z wyświetlaczem o rozdzielczości 4K – była nim Sony Xperia Z5 Premium. Kolejny model z dopiskiem „Premium”, Sony Xperia XZ Premium, mogła się już pochwalić ekranem 4K HDR. Oba smartfony były jednak „wyjątkowymi” edycjami, skierowanymi do najbardziej wymagających klientów. Podobnie sytuacja wyglądała z Sony Xperią XZ2 Premium.

Pierwszym inteligentnym telefonem dla masowego klienta jest wprowadzona niedawno na rynek Sony Xperia 1. Jest to pierwszy smartfon w portfolio marki z OLED-owym wyświetlaczem 4K HDR, w dodatku o innych proporcjach (21:9 vs 16:9 we wszystkich dotychczasowych modelach z dopiskiem „Premium”). Widać więc, że producent cały czas idzie do przodu. I wygląda na to, że nie obawia się zrobić kolejnego, nie mniej odważnego kroku.

Sony Xperia 1R z ekranem 5K

Już rozdzielczość 4K w smartfonie to dla większości coś zbędnego, gdyż przeciętnemu użytkownikowi wystarczy Full HD, a bardziej wymagającemu WQHD. Sony – jak widać na przytoczonych powyżej przykładach – stawia jednak na 4K, ale wkrótce Japończycy mogą je zastąpić 5K.

Brzmi absurdalnie? Cóż, są dowody na to, że w przygotowaniu jest smartfon z ekranem o takiej rozdzielczości. W bazie UA Prof dostrzeżono bowiem urządzenie o oznaczeniu kodowym J8220, które wskazuje, iż mamy tu do czynienia z inteligentnym telefonem.

Potwierdza to fakt, że sprzęt wyposażono w wyświetlacz o rozdzielczości 5040×2160 pikseli – taki ekran może znaleźć się tylko w smartfonie. Tym bardziej, że ma on proporcje 21:9, jak flagowa Sony Xperia 1. Nieoficjalnie mówi się, że nadchodząca nowość może się nazywać Sony Xperia 1R, ale to tylko przypuszczenia, nic potwierdzonego.

Bez względu na to, jest jednak niemal przesądzone, że Sony w niedalekiej przyszłości wypuści na rynek smartfon z wyświetlaczem o rozdzielczości 5K.

Źródło: UA Prof przez 91mobiles