(fot. Sony)

Sony XAV-AX8000: samochodowy odtwarzacz z Android Auto i Apple CarPlay

W nowoczesnych samochodach, które wyposażone są w rozbudowany system infotainment, sięganie po Android Auto lub Apple CarPlay nie jest aż tak bardzo atrakcyjne. Zupełnie inaczej jest w przypadku starszych samochodów, w których odpowiednio dobry odtwarzacz może zapewnić dostęp do wielu przydatnych funkcji.

Do portfolio produktów Sony skierowanych do samochodów niebawem dołączy nowy odtwarzacz. Model XAV-AX8000 powinien spodobać się osobom poszukującym sposobu na Android Auto lub konkurencyjny Apple CarPlay w swoim aucie, które fabrycznie nie obsługuje oprogramowania Google i Apple.

Reklama

Mimo iż w XAV-AX8000 znalazł się 8,95-calowy wyświetlacz, to cały pozostały moduł mieści się w zatoce o wielkości jednego DIN. Taka konstrukcja sprawia, że nowy odtwarzacz japońskiego producenta może zostać zamontowany w wielu starszych samochodach, które fabrykę opuściły z przeciętnym, obecnie przestarzałym radiem.

Sony XAV-AX8000 (fot. Sony)

Sony, aby zapewnić wygodne ustawienie wyświetlacza w jak największej liczbie samochodów, umieściło go na mechanizmie umożliwiającym regulację w trzech kierunkach. To jak najbardziej ważna zaleta, bowiem do obsługi wykorzystany jest przede wszystkim dotykowy ekran. Z kolei przyciski umieszczone pod wyświetlaczem zapewniają tylko dostęp do podstawowych funkcji, jak sterowanie głośnością, powrót do ekranu domowego lub zmiana utworu na następny.

Połączenie ze smartfonem, niezależnie czy korzystamy z Android Auto czy Apple CarPlay, realizowane jest przewodowo. W związku z tym, kierowca będzie musiał pamiętać o zabieraniu kabla – bez obawy, powinien wystarczyć ten od ładowarki lub inny ze złączem USB.

Sony XAV-AX8000 (fot. Sony)

Sony XAV-AX8000 to oczywiście nie tylko terminal do wyświetlania Android Auto lub Apple CarPlay. Mamy do czynienia z klasycznym odtwarzaczem samochodowym, który pozwala na słuchanie radia, a także na odtwarzanie muzyki przez Bluetooth.

Warto dodać, że zamontowany ekran może również pozwolić do wyświetlanie obrazu z kamerki cofania. Samochód nie musi być wyposażony fabrycznie w taką kamerkę – można ją zamontować we własnym zakresie, a następnie podłączyć do Sony XAV-AX8000.

Sony XAV-AX8000 w sprzedaży pojawi się w grudniu. Cena została ustalona na 600 dolarów, więc niestety nie jest tanio.

Polecamy również:

Google oficjalnie udostępnia nowy wygląd Android Auto

źródło: AppleInsider, Sony