Sony podejmuje współpracę z firmą, która miała ochotę zaprezentować smartfon z dziewięcioma aparatami

Aż się boję, co wyjdzie z tej współpracy. Sony długo wzbraniało się przed zamontowaniem w swoich smartfonach podwójnego aparatu. Za kilka dni zaprezentuje Xperię 1, w której znajdziemy zestaw trzech obiektywów głównych, ale całkiem możliwe, że mnożenie soczewek w telefonach Sony dopiero się zacznie.

Możecie pamiętać firmę Light. Przez chwilę można było o niej przeczytać w branżowych mediach, kiedy zaprezentowała kompaktowy aparat fotograficzny z 16 obiektywami. W ubiegłym roku pojawiły się pogłoski, że szykuje ona smartfon, który mocno wyróżniałby się liczbą soczewek aparatów – miało ich być aż 9. Niestety, coś nie wyszło i zapowiadany telefon nigdy nie ujrzał światła dziennego.

Reklama
Light L16

Aktualnie Nokia 9 Pure View jest jedynym zapowiedzianym smartfonem, który będzie miał więcej niż cztery aparaty główne, ale jest szansa, że taki stan rzeczy nie potrwa zbyt długo. Oczywiście o ile Sony wykorzysta potencjał Light, przejawiający się w chęci upakowania jak największej liczby obiektywów w jednym urządzeniu.

Nokia 9 PureView na pierwszych zdjęciach. To dość zaskakujące, ale wygląda całkiem ładnie

Jak Sony przekazało w oświadczeniu dla prasy, „razem z Light będziemy pracować nad rozwiązaniami dotyczącymi jednoczesnej pracy wielu sensorów optycznych”. Nie wiadomo, czy współpraca ta będzie obejmować także zaprojektowanie smartfona z wieloma aparatami, ale nie można niczego wykluczyć. Sony stało się w ostatnich miesiącach bardzo odważne, jeśli chodzi o stosowanie nowych lub dawno zapomnianych rozwiązań (patrz: proporcje ekranu 21:9 czy zmiany w nazewnictwie kluczowych serii smartfonów).

Współzałożyciel Light, Dave Grannan, wypowiada się o przyszłej współpracy z Sony bardzo entuzjastycznie, jednocześnie nie wskazując dokładnie w jakich dziedzinach jego firma przyda się Japończykom. Wspomina o smartfonach, autonomicznych pojazdach, systemach bezpieczeństwa, a to dość szerokie spektrum działań.

Grannan nadmienia, że jako jedyna dysponuje mikroukładem, który jest w stanie obsłużyć „aż sześć aparatów jednocześnie”. Pojawiają się przy tej okazji dwa pytania:

  1. Czy to oznacza, że Sony w przyszłym roku pokaże flagowy smartfon z sześcioma aparatami?
  2. Skoro ten „cudowny układ” obsługuje sześć aparatów, to jak Light chciało zrobić smartfona z dziewięcioma obiektywami?

Więc jak, Dave?

 

źródło: Phone Arena przez GizChina