Nadchodzi reset serii. Nowa flagowa Xperia nie będzie nazywać się XZ4, tylko po prostu Xperia 1

Sony przygotowuje w tym roku małą rewolucję. Nie tylko zamierza wprowadzić i możliwie najszerzej rozpropagować rzadko spotykany format ekranu w smartfonach – 21:9, ale także wywrócić do góry nogami nazewnictwo swoich mobilnych produktów.

Już wiemy, że zamiast kolejnej generacji Xperii XA, dostaniemy modele nazywające się Xperia 10 i Xperia 10 Plus. Teraz szok może czekać tych, którzy czekają na Xperię XZ4. Co prawda i tak zostanie zaprezentowana, ale pod nową nazwą Xperia 1.

 

„Jedynka” w nazwie flagowca sugeruje nie tylko, że nowa Xperia będzie w czymś pierwsza, ale także wyjątkowa. Widocznie Sony nie chciało numerami gonić za Samsungiem (który zaprezentował Galaxy S10) czy Huawei (który pokaże w marcu dwie wersje flagowych P30) i wymyśliło, że korzystniej będzie, gdy nazwa ich najważniejszego smartfona nie będzie losowym zlepkiem literek i cyfr.

Już nieraz widzieliśmy takie zagrania, na przykład w branży gamingowej, gdzie Microsoft zdecydował się na nazwanie swojej konsoli Xbox ONE, a Electronic Arts wydało kolejnego First Person Shootera z serii Battlefield jako Battlefield 1.

Najważniejszą rzeczą, która będzie wyróżniać Xperię 1, będzie ekran o proporcjach 21:9. Poza tym możemy liczyć na to, do czego Sony już nas przyzwyczaiło, z pewnymi różnicami. Wskazuje na nie grafika, do której dotarł specjalista od smartfonowych przecieków, Evan Blass.

Na przykład skaner linii papilarnych, choć nadal umieszczony na prawej krawędzi obudowy, nie będzie miał drugiej funkcji w postaci przycisku odblokowującego ekran. Ten znajduje się pod czytnikiem odcisków palców. Niestety, wizualizacja w żadnym miejscu nie sugeruje, by w urządzeniu znalazło się miejsce dla gniazda słuchawkowego. Za to miłośnicy robienia zdjęć smartfonem powinni być zadowoleni: Xperia 1 będzie miała potrójny aparat główny, z czego główna kamera o przysłonie f/1.6 będzie połączona z matrycą 52 Mpix.

Więcej o specyfikacji tego modelu przeczytacie w tym artykule, przygotowanym przez Grzegorza. Mi pozostaje tylko przypomnieć, że nową Xperię, łamiącą w pewnym sensie dotychczasowe zasady Sony, zobaczymy już w najbliższy poniedziałek, 25 lutego. Czekamy!

Czy za pomocą Xperii XZ4 Sony spopularyzuje nowy format ekranu smartfonów, czyli 21:9?

źródło: @evleaks przez GizChina