Czy to nie przesada? Oto smartfon, który dostanie aż 9 aparatów i zrobi zdjęcia w rozdzielczości 64 Mpix

Wyścigi na liczbę aparatów w smartfonie już trwają. Po tym, jak telefony z zestawem dwóch kamer głównych to już właściwie standard, na rynek nieśmiało wkraczają konstrukcje z trzema matrycami. Co będzie dalej? 4 aparaty? 5? Nie zadowalając się takimi prostymi pomysłami, firma Light tworzy smartfonowy system aparatów liczący… 9 kamer. 

Być może słyszeliście już co nieco o firmie Light. Stworzyła ona w ubiegłym roku kompaktowy aparat z 16 soczewkami. Urządzenie wyglądało dość groteskowo, gdyż nie jesteśmy przyzwyczajeni do widoku tylu oszklonych dziur na obiektywy w obudowie aparatu.

Tak wygląda Light L16

Model L16 udowodnił, że w niewielką bryłę można wcisnąć aż tyle, i rzeczywiście dało się tym „czymś” robić zdjęcia. Co prawda opinie na temat ich jakości były bardzo rozbieżne, po czym okazało się, że kompaktowy aparat, nawet z 16 soczewkami, w żaden sposób nie jest w stanie zagrozić pozycji solidnych lustrzanek. Light jednak tym się nie zraził i pracuje nad innym „dziwadłem” – smartfonem z 9 aparatami.

A tak wygląda nienazwany jeszcze smartfon Light z 9 aparatami

Projekt dofinansowuje sam Foxconn, co poniekąd jest świadectwem tego, że przynajmniej jakaś część smartfonowego biznesu jest zdania, że smartfony z systemem wielu kamer to przyszłość. Zdaniem The Washington Post, firma Light dysponuje już działającym prototypem urządzenia. Zestaw 9 aparatów potrafi złożyć z nich jedno zdjęcie, o sumarycznej rozdzielczości 64 MPix. Dzięki zastosowaniu tylu obiektywów i sensorów, smartfon ma świetnie radzić sobie w warunkach słabego oświetlenia i doskonale oddawać efekt głębi ostrości.

Light przekazuje również, że tego typu aparat będzie miał „niezrównane” możliwości w zakresie zoomu optycznego. Firma jest jednak znana z umiejętnego budowania nastroju wokół swoich projektów. Kompaktowy L16 też intrygował, a jakość materiałów reklamowych stała na wysokim poziomie, jednak sam sprzęt nieco zawodził oczekiwania. Również pod względem cenowym – Light wycenił aparat na 1950 dolarów. Ciekawe, ile zażąda sobie za smartfon z dziewięcioma aparatami.

https://vimeo.com/214945617

źródło: The Washigton Post, Light przez Tech2
na zdjęciu głównym: Light L16