samsung galaxy z fold 4

Nowości w sofcie Galaxy Z Fold 4 mogą wkrótce trafić na starsze składaki

Za nami premiera nowych składaków Galaxy Z Fold 4 i Galaxy Z Flip 4. Testy obu urządzeń już zostały rozpoczęte w naszej redakcji i czas na podsumowanie obu nadejdzie niebawem. Nie potrzeba jednak testów, aby dostrzec, że niektóre z nowości, które trafiły do obu składaków Samsunga, dotyczą oprogramowania. Jedną z nich jest przeorganizowany pasek zadań, który w Galaxy Z Fold 4 jest niemalże cały czas widoczny. Okazuje się, że ta nowość może wkrótce trafić na starsze Foldy.

Galaxy Z Fold 4 z przydatną nowością w oprogramowaniu

Powiedzmy sobie szczerze, najnowsze składane urządzenie Samsunga nie jest niczym rewolucyjnym. To można stwierdzić jeszcze przed jakimikolwiek testami. Zmian nie jest zbyt wiele – przynajmniej tych na zewnątrz. Ciekawiej jest natomiast w kwestii oprogramowania, które dostarcza kilku ciekawych rozwiązań.

Na szerszy opis nowego One UI 4.1.1 na Galaxy Z Fold 4 przyjdzie pora w pełnej recenzji tego urządzenia. Zajmijmy się w tym miejscu jedną konkretną funkcją, która jest całkowitą nowością. Mowa o docku ze skrótami przypiętych aplikacji, a także skrótami ostatnio używanych programów.

Samsung Galaxy Z Fold 4

Pasek ten jest cały czas widoczny u dołu podczas korzystania z aplikacji na większym, wewnętrznym ekranie. Czemu on ma służyć? Przede wszystkim jego zadaniem jest poprawa wielozadaniowości. Z tego miejsca możemy bardzo szybko przeciągnąć aplikację z docka i w ten sposób wymusić podział ekranu na dwie lub nawet trzy aplikacje jednocześnie.

Samsung Galaxy Z Fold 4

Nie da się ukryć, że sposób ten jest bardzo szybki i wygodny. Sprawia to, że na Galaxy Z Fold 4 sięgamy po multitasking zdecydowanie częściej, bowiem skrót do aplikacji mamy niemalże cały czas w zasięgu ręki.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby ten dock schować. Aby to zrobić wystarczy przytrzymać palec na tymże pasku, a ten zostanie ukryty. Ponowne jego wysunięcie odbywa się w analogiczny sposób.

Samsung Galaxy Z Fold 4
Samsung Galaxy Z Fold 4

Dock może trafić na starsze Galaxy Z Foldy

Początkowo wiele osób myślało, że opcja ta będzie czymś ekskluzywnym, dostępnym wyłącznie na najnowszej odsłonie większego ze składanych urządzeń południowokoreańskiego producenta. Okazuje się jednak, że wraz z odpowiednią aktualizacją, również poprzednicy najnowszego modelu mogą dostać tę funkcję.

Z taką informacją przychodzi leakster Anthony, który na Twitterze podzielił się takimi rewelacjami. Z informacji wynika, że opisywana funkcja miałaby trafić na starsze składaki wraz z aktualizacją nakładki systemowej do wersji One UI 4.1.1. Niestety, nie wiadomo kiedy dokładnie miałoby to nastąpić, ale źródła sugerują, że może to się stać jeszcze w tym roku.

Jednocześnie nie ma się co dziwić braku sprecyzowanego terminu. Przypomnijmy, że One UI 4.1.1 dla Galaxy Z Fold 4 oparte jest na Androidzie 12L dedykowanym tabletom i urządzeniom składanym. Może się okazać, że tak samo będzie dla Galaxy Z Fold 2 i Galaxy Z Fold 3, a więc na udostepnienie aktualizacji trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać – zmian pod maską będzie wtedy nieco więcej niż zazwyczaj.

Samsung Galaxy Z Fold 3 galaxy z fold 4
(fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Oczywiście nie można wykluczyć, że Samsung nie będzie chciał adaptować Androida 12L dla starszych składaków. Wtedy, opisywana funkcja trafi jako niestandardowa opcja nakładki Samsunga.

Niezależnie od tego, w jaki sposób zostanie to rozwiązane, najważniejsze, aby stały pasek skrótów wylądował na starszych składakach – jest on po prostu superwygodny.