google tablet android 12l
Android 12L (fot. Google)

Narodziny nowego systemu operacyjnego dla tabletów. Oto Android 12L

Tablety wróciły do łask za sprawą pracy i nauki zdalnej. Google dostrzegło potrzebę dostosowania swojego najważniejszego systemu operacyjnego do większych ekranów. I tak powstał Android 12L.

Android 12L na tablety

Od jesieni ubiegłego roku Google testuje Androida 12L, czyli system operacyjny przeznaczony dla urządzeń o większej przestrzeni roboczej. Do tej pory dostęp do wersji beta mieli wyłącznie programiści oraz ograniczona grupa użytkowników. Tym razem Google ogłasza nową odmianę systemu dla tabletów – oficjalnie.

Android 12L lepiej zarządza dostępnym dla użytkownika miejscem na ekranie. Zamiast ogromnych plansz z powiadomieniami, notyfikacje są odpowiednio skalowane. Panel ustawień ma dwukolumnową formułę – nareszcie w „czystym” Androidzie, trochę na wzór nakładek systemowych stosowanych przez inne firmy produkujących urządzenia.

Największym odświeżeniem względem klasycznego Androida ze smartfonów jest forma zasobnika z aplikacjami, przybierającego teraz formę paska z pojedynczym rzędem ikon. Jest on zawsze widoczny, niczym w Windowsie, co pomaga w wielozadaniowości.

Uruchamianie trybu podzielonego ekranu także jest ułatwione. Wystarczy przeciągnąć ikonę z paska zadań w górę. Co ciekawe, pasek stanu z zegarem i skrótami powiadomień będzie wciąż pozostawał widoczny w górnej części ekranu.

Android 12L – kiedy?

Jak można przeczytać na blogu Google, Android 12L zacznie być wprowadzany na urządzenia Samsunga, Lenovo i Microsoftu jeszcze w tym roku.

Być może wymienieni producenci będą w stanie dostarczyć bardziej precyzyjnych informacji dotyczących aktualizacji w następnych miesiącach. Jedno jest pewne: świat tabletów na Androidzie czekają spore zmiany!