To dlatego nowy Galaxy Note 10 będzie „Lite”

Galaxy Note 10 Lite do tej pory było tak, że mówiło się o nim dużo, a mimo to wiedzieliśmy o nim raczej niewiele. Nareszcie mamy do czynienia z małym przełomem, ponieważ pojawiły się konkretne informacje na jego temat. To dobrze i niedobrze jednocześnie.

Jaki będzie Samsung Galaxy Note 10 Lite?

Wszystko zaczęło się od odkrycia, że Samsung pracuje nad modelem o oznaczeniu SM-N770F, które wskazuje, że dołączy on do rodziny Galaxy Note, ale jednocześnie nie będzie flagowcem, a czymś na kształt duchowego sukcesora Galaxy Note 3 Neo (SM-N750) z 2014 roku. W międzyczasie pojawiły się informacje, że smartfon zaoferuje 128 GB pamięci wbudowanej (co też wskazuje na „nieflagowość”, bowiem najnowsze Notatniki mają co najmniej 256 GB) i trafi do sprzedaży w przynajmniej dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i czerwonej. Najistotniejsza była jednak ta, że ma on być dostępny również w Europie (o czym nieco później, bo jest pewien „haczyk”).

Reklama

Mimo wielu przecieków, obraz Galaxy Note 10 Lite wciąż pozostawał niekompletny. Nareszcie mamy jednak do czynienia z czymś naprawdę interesującym. Smartfon o oznaczeniu kodowym SM-N770F pojawił się w bazie Geekbench, dzięki czemu dowiadujemy się, dlaczego nowy Notatnik będzie miał dopisek „Lite”. Benchmark zdradził bowiem, że nadchodząca nowość została wyposażona w eks-flagowy procesor, Exynos 9810.

Dla przypomnienia, w końcu od jego premiery minęły już blisko dwa lata, SoC ten składa się z ośmiordzeniowego procesora (4x Mongoose M3 2,9 GHz + 4x ARM Cortex-A55 1,9 GHz) oraz układu graficznego ARM Mali-G72 MP18 i jest produkowany z wykorzystaniem 10-nm procesu technologicznego FinFET drugiej generacji. Warto też dodać, że nie dysponuje on dedykowanym chipem NPU, ani wsparciem dla łączności 5G. Mimo to, nadal zapewnia ponadprzeciętną wydajność, chociaż niektórzy mogą być zawiedzeni, że Samsung nie pokusił się o zastosowanie nowszego Exynosa. Pierwszymi smartfonami z nim na pokładzie były Galaxy S9 i Galaxy S9+.

Exynos 9810Galaxy Note 10 Lite zostanie sparowany z 6 GB RAM – na razie nic nie wskazuje na to, żeby pojawiła się wersja z 8 GB RAM, aczkolwiek nie można tego wykluczyć. Geekbench potwierdza też to, o czym mówiło się nieoficjalnie – smartfon pracuje pod kontrolą systemu Android 10, więc będzie jednym z pierwszych urządzeń Samsunga z fabrycznie wgranym najnowszym Androidem.

Samsung Galaxy Note 10 Lite Exynos 9810 Geekbench
Samsung Galaxy Note 10 Lite z procesorem Exynos 9810 (źródło: Geekbench)

Samsung Galaxy Note 10 Lite – kiedy premiera?

Według nieoficjalnych doniesień, Galaxy Note 10 Lite zadebiutuje już w grudniu 2019 roku. W tym samym czasie spodziewamy się też premiery Galaxy S10 Lite i Galaxy A51. Jak wspomniałem, nowy Notatnik trafi do Europy, ale wszystko wskazuje na to, że pod inną nazwą – Galaxy A81. Z kolei nowa eSka na Starym Kontynencie może być sprzedawana jako Galaxy A91.

Źródło: Geekbench via SamMobile