Exynos 9 Series 9810 (fot. Samsung)

Exynos 9810 oficjalnie. Ma być 40% szybciej, nie zabrakło miejsca na trochę sztucznej inteligencji

Najprawdopodobniej znacie wszystkich wielkich graczy rynku procesorów mobilnych. Wśród nich na pewno jest Qualcomm ze swoją serią Snapdragon, czy Apple z chipami linii A. Od kilku lat coraz większe znaczenie mają autorskie CPU producentów, jak na przykład te Samsunga. Dzisiaj oficjalnie zaprezentowano nowy procesor koreańskiego giganta, a jest nim Exynos 9810.

Reklama

Pierwsze informacje na temat Exynosa 9810 poznaliśmy już na początku listopada ubiegłego roku, kiedy to Samsung podzielił się ze światem kilkoma szczegółami jego specyfikacji. Nieco później internet obiegła informacja, że produkcja Exynosa 9810 się rozpoczęła. Nie pozostało nam zatem nic innego, jak oczekiwanie na oficjalną premierę, która odbyła się dzisiaj.

Zacznijmy od części związanej bezpośrednio z procesorem. Autorski CPU trzeciej generacji dostarczy użytkownikowi osiem rdzeni – cztery z nich będą odpowiadały za wysoką wydajność przy taktowaniu 2,90 GHz, a cztery pozostałe mają być energooszczędne – nihil novi. Producent chwali się jednak, że dzięki usprawnieniom w architekturze samego procesora (10 nanometrów!) i zwiększonej pojemności pamięci cache, wydajność jednostki będzie aż 40% wyższa niż ta oferowana przez poprzedni model.

Nie zabrakło też technologii, której popularyzacji spodziewaliśmy się po premierze Kirina 970. Samsung również położył na sieci neuronowe, aby usprawnić algorytmy deep learning, co oznacza, że Exynos 9810 będzie z większą dokładnością rozpoznawał ludzi lub dane obiekty na zdjęciach. Technologia ta ma również umożliwić dokładne zanalizowanie twarzy użytkownika w trzech wymiarach, co otwiera furtkę hybrydowej detekcji twarzy. Ot, taka namiastka sztucznej inteligencji.

Nie zabrakło miejsca dla usprawnienia IPU, dzięki czemu zdjęcia i wideo mają być lepiej stabilizowane, a fotki strzelane w złych warunkach oświetleniowych – lepsze. Wszystko oczywiście za sprawą multikodeków, dzięki którym możliwa ma być rejestracja większej liczby kolorów. Takie obietnice pojawiają się tak naprawdę co roku, ale nowością będzie wsparcie dla nagrywania w 4K przy 120 klatkach na sekundę.

Oprócz tego, nowy procesor Samsunga ma modem kategorii 18., który będzie zdolny do przesyłania danych z prędkością nawet 1,2 Gbps przy pobieraniu i 200 Mbps przy wysyłaniu, ze wsparciem dla technologii 4×4 MIMO czy 256-QAM.

Z ciekawych rzeczy, warto wspomnieć o dedykowanej jednostce przetwarzania danych wrażliwych, przede wszystkim biometrycznych, co ma zapewnić większe bezpieczeństwo.

Zgodnie z podlinkowanym wcześniej wpisem, Exynos 9810 jest już na etapie produkcji masowej i najpierw spodziewamy się ujrzeć go wewnątrz dwóch smartfonów – Samsunga Galaxy S9 i S9+, aby nieco później wspomógł swoją pracą serię Note.

źródło: SamsungAndroid Central