tablety na parapecie fot. Tabletowo.pl

Masz tablet? Jeśli nie, to jesteś w większości. Kto z nich korzysta?

Tablety miały zrewolucjonizować rynek urządzeń smart. Idea była prosta – stworzyć sprzęt, który będzie łączył mobilność telefonu z wydajnością (i wygodą) pracy na większym ekranie laptopa. Jednak to smartfony wygrały walkę o dominację na rynku. Kto obecnie korzysta z tabletów?

Smartfon stał się centrum cyfrowego życia człowieka

Ewolucja urządzeń telekomunikacyjnych jest długim, żmudnym oraz złożonym procesem, który wciąż trwa. Technologia cały czas się rozwija, a dostępne na rynku sprzęty stają się coraz wydajniejsze i oferują więcej funkcji. Czasy, gdy telefon służył tylko do dzwonienia, bezpowrotnie minęły…

Obecnie smartfony są w stanie zastąpić nam laptop, telewizor, a niektóre nawet komputer. Mogą służyć do komunikacji, ale również pozwalają nam na przeglądanie serwisów społecznościowych, konsumpcję treści VOD, a nawet granie w gry. Tak samo rzecz ma się z tabletami, choć te drugie są zdecydowanie mniej popularne.

Kto korzysta z tabletów w Polsce?

Krajowy Instytut Mediów podał, że w ogólnym ujęciu ze wspomnianego urządzenia korzysta 12,3% polskiego społeczeństwa, choć posiadanie urządzenia zadeklarowało 21,8% badanych. Najwięcej użytkowników mają one w grupie wiekowej 4-12 lat (niemal 30%), a najmniej wśród osób powyżej 65. roku życia (niecałe 4%).

Jeśli chodzi o wielkość gospodarstwa domowego, to te czteroosobowe i większe istotnie częściej deklarują posiadanie tabletu (31,9%). Jest on również użytkowany częściej przez osoby z miast powyżej 200 tys. mieszkańców (15,8%), a mniej przez osoby mieszkające na wsi – tutaj mowa o poziomie 10,5%.

Czy smartfon radzi sobie lepiej? Zdecydowanie tak! Korzysta bowiem z niego niemal 76% polskiego społeczeństwa. Szczegóły możecie znaleźć na załączonej poniżej infografice. Swoją drogą, wiedzieliście że smartfon nie jest najpopularniejszym urządzeniem do konsumpcji treści w naszym kraju?

Korzystanie ze smartfonów i tabletów w Polsce
Ilu Polaków korzysta z tabletu? KIM odpowiada na to pytanie (źródło: Krajowy Instytut Mediów)

Jak na wyniki zapatruje się KIM?

Kierownik Merytoryczna do spraw badania Założycielskiego Krajowego Instytutu Mediów nie wydaje się być zaskoczona wynikami:

Smartfony zmieniły oblicze komunikacji, która przeniosła się do internetu. Telefon typu smart jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które wpisuje się w oczekiwania ludzi młodych i to przez nich jest najczęściej wykorzystywany. Warto jednak zwrócić uwagę na osoby po 65. roku życia, z których ponad 1/3 również korzysta ze smartfonów. Natomiast tablet nadal jest urządzeniem najchętniej wykorzystywanym przez najmłodszych, czyli dzieci i młodzież. Można z tego wnioskować, że starsze grupy mają inne rozwiązania technologiczne, które realizują ich potrzeby kontaktu z mediami. Iwona Szewczak, Kierownik Merytoryczny ds. badania Założycielskiego

Czy Ciebie coś zaskoczyło w kwestii podanych wyników? Ja powiem szczerze, że jestem zdziwiony ilością osób po 65. roku życia, które korzystają ze smartfonów. Wydawało mi się, że odsetek ten jest nieco wyższy…