Samsung Galaxy Xcover 4

Pamiętacie jeszcze serię Galaxy Xcover? Będzie nowy smartfon

Odnoszę wrażenie, że kiedyś Samsung przykładał większą uwagę do serii Galaxy Xcover. Ostatni smartfon z tej linii, Galaxy Xcover 4, zadebiutował ponad dwa lata temu, więc nie zdziwię się, jeśli zapomnieliście już o istnieniu tych urządzeń. Właśnie jednak okazuje się, że Koreańczycy przygotowują nowy sprzęt.

W ostatnim czasie portfolio Samsunga przeszło poważną reorganizację. Producent wygasił m.in. linię Galaxy J i stworzył serię Galaxy M, a do tego znacznie rozbudował rodzinę Galaxy A (która przez taki zabieg przestała być stricte premium, ponieważ są w niej także bardziej budżetowe modele).

Reklama

Jednocześnie też zdawał się zrezygnować z wypuszczania smartfonów we wzmocnionych obudowach w ramach serii Galaxy S Active i Galaxy Xcover. Tymczasem okazuje się, że Koreańczycy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i przygotowują do premiery model Galaxy Xcover 4S.

Samsung Galaxy Xcover 4S

Na temat najnowszego przedstawiciela serii Galaxy Xcover wiadomo na razie tylko cztery rzeczy. Po pierwsze, smartfon nosi oznaczenie kodowe SM-G398FN. Po drugie, zostanie on wyposażony w ośmiordzeniowy (2x ARM Cortex-73 2,2 GHz + 6x ARM Cortex-A53 1,7 GHz; 14 nm FinFET) procesor Exynos 7885 z układem graficznym ARM Mali-G71 MP2. Po trzecie, na pokładzie znajdą się też 3 GB RAM. Po czwarte, całość będzie pracować pod kontrolą systemu Android 9.0 Pie z interfejsem One UI.

Samsung Galaxy Xcover 4S w Geekbench

Samsung Galaxy Xcover 4S zapowiada się więc na przyzwoitego średniaka, aczkolwiek z nie tak bardzo wyśrubowaną specyfikacją jak smartfony z serii Galaxy S Active. Mimo wszystko będzie to zauważalnie lepsza wersja pierwowzoru, ponieważ Galaxy Xcover 4 ma na pokładzie czterordzeniowy procesor o częstotliwości taktowania 1,4 GHz, 2 GB RAM i pracuje pod kontrolą Androida Oreo (dostał bowiem aktualizację, gdyż swoją przygodę na rynku zaczynał z Androidem 7.0 Nougat).

Według nieoficjalnych doniesień, Samsung zaanonsuje Galaxy Xcover 4S już w przyszłym miesiącu, a sugerowana cena tego smartfona ma wynosić 249 euro (równowartość ~1070 złotych). Dla przypomnienia, Galaxy Xcover 4 kosztował w Europie na start 259 euro, a w Polsce 999 złotych.

Mnie mimo wszystko najbardziej ciekawi jednak, czy w Galaxy Xcover 4S Samsung zastosuje ekran o klasycznych proporcjach 16:9, czy bardziej „współczesnych” (19:9 lub 19,5:9). Konkurencja, która produkuje wzmocnione smartfony, od dawna montuje w nich wyświetlacze nowego typu, więc trochę dziwnie by było, gdyby Koreańczycy tego nie zrobili. Zobaczymy.

Źródło: Geekbench, @stufflistings