smartfon Samsung Galaxy A40s
Samsung Galaxy A40s (źródło: Samsung)

Samsung Galaxy A41 z procesorem… MediaTeka

Samsung w swoich smartfonach najczęściej stosuje procesory Exynos i Qualcomm Snapdragon. W przypadku modelu Galaxy A41 Koreańczycy sięgną jednak po układ marki MediaTek. Niektórych użytkowników prawdopodobnie zniechęci to do zakupu tego urządzenia.

Pod koniec 2019 roku Samsung zaprezentował pierwsze smartfony z nowej generacji serii Galaxy A – modele Galaxy A51Galaxy A71. W pierwszym z ww. Koreańczycy zastosowali procesor Exynos 9611, natomiast w drugim Qualcomm Snapdragon 730. W najbliższym czasie spodziewamy się premiery kolejnych urządzeń z tej linii, w tym także Galaxy A41.

Reklama

Samsung Galaxy A41 – specyfikacja

Będzie to już trzeci smartfon z serii Galaxy A4x. Zarówno Galaxy A40, jak i Galaxy A40s (niedostępny w Polsce) bazuje na procesorze Exynos 7904, który składa się z dwóch rdzeni ARM Cortex-A73 o maksymalnej częstotliwości taktowania 1,8 GHz i sześciu ARM Cortex-A53 1,6 GHz, a także układu graficznego ARM Mali-G71 MP2. Do produkcji tego SoC Samsung wykorzystuje 14-nm proces technologiczny FinFET.

Jak się właśnie okazuje, w przypadku Galaxy A41 Koreańczycy postanowili sięgnąć po procesor MediaTeka, a konkretniej Helio P65. Mimo że u wielu użytkowników może to wywołać grymas na twarzy, to w rzeczywistości powinna być to zmiana na plus. Układ ten składa się bowiem z dwóch rdzeni ARM Cortex-A75 o maksymalnej częstotliwości taktowania 2,0 GHz i sześciu ARM Cortex-A55 1,95 GHz, a do tego produkowany jest z wykorzystaniem 12-nm procesu technologicznego FinFET. Z grafikę w tym SoC odpowiada zaś ARM Mali-G52 2EEMC2.

Zastosowanie nowszej generacji rdzeni i bardziej zaawansowanej litografii powinno pozytywnie wpłynąć zarówno na kwestie związane z wydajnością, jak i energooszczędnością. Co ciekawe, MediaTek reklamuje Helio P65 jako znakomitą platformę do mobilnego gamingu, więc niewykluczone, że Samsung uwzględni to w materiałach promujących Galaxy A41.

Samsung Galaxy A40s MediaTek Helio P65
Samsung Galaxy A40s z procesorem MediaTek Helio P65 (źródło: Geekbench)

Dzięki Geekbench dowiedzieliśmy się również, że Galaxy A41 zaoferuje 4 GB RAM i będzie pracował pod kontrolą systemu Android 10. Nieoficjalnie mówi się też o baterii o pojemności 3500 mAh oraz aparatach o rozdzielczościach 48 Mpix (główny) i 2 Mpix (do zdjęć makro) na panelu tylnym (aczkolwiek to prawdopodobnie nie wszystkie, jakie znajdą się na pleckach tego urządzenia), a także 25 Mpix na przodzie. Na razie to wszystko, co wiemy o tym smartfonie.

Źródło: Geekbench via SamMobile