smartfon Samsung Galaxy A40s
Samsung Galaxy A40s (źródło: Samsung)

Samsung Galaxy A41 z procesorem… MediaTeka

Samsung w swoich smartfonach najczęściej stosuje procesory Exynos i Qualcomm Snapdragon. W przypadku modelu Galaxy A41 Koreańczycy sięgną jednak po układ marki MediaTek. Niektórych użytkowników prawdopodobnie zniechęci to do zakupu tego urządzenia.

Reklama

Pod koniec 2019 roku Samsung zaprezentował pierwsze smartfony z nowej generacji serii Galaxy A – modele Galaxy A51Galaxy A71. W pierwszym z ww. Koreańczycy zastosowali procesor Exynos 9611, natomiast w drugim Qualcomm Snapdragon 730. W najbliższym czasie spodziewamy się premiery kolejnych urządzeń z tej linii, w tym także Galaxy A41.

Reklama

Samsung Galaxy A41 – specyfikacja

Będzie to już trzeci smartfon z serii Galaxy A4x. Zarówno Galaxy A40, jak i Galaxy A40s (niedostępny w Polsce) bazuje na procesorze Exynos 7904, który składa się z dwóch rdzeni ARM Cortex-A73 o maksymalnej częstotliwości taktowania 1,8 GHz i sześciu ARM Cortex-A53 1,6 GHz, a także układu graficznego ARM Mali-G71 MP2. Do produkcji tego SoC Samsung wykorzystuje 14-nm proces technologiczny FinFET.

Jak się właśnie okazuje, w przypadku Galaxy A41 Koreańczycy postanowili sięgnąć po procesor MediaTeka, a konkretniej Helio P65. Mimo że u wielu użytkowników może to wywołać grymas na twarzy, to w rzeczywistości powinna być to zmiana na plus. Układ ten składa się bowiem z dwóch rdzeni ARM Cortex-A75 o maksymalnej częstotliwości taktowania 2,0 GHz i sześciu ARM Cortex-A55 1,95 GHz, a do tego produkowany jest z wykorzystaniem 12-nm procesu technologicznego FinFET. Z grafikę w tym SoC odpowiada zaś ARM Mali-G52 2EEMC2.

Zastosowanie nowszej generacji rdzeni i bardziej zaawansowanej litografii powinno pozytywnie wpłynąć zarówno na kwestie związane z wydajnością, jak i energooszczędnością. Co ciekawe, MediaTek reklamuje Helio P65 jako znakomitą platformę do mobilnego gamingu, więc niewykluczone, że Samsung uwzględni to w materiałach promujących Galaxy A41.

Samsung Galaxy A40s MediaTek Helio P65
Samsung Galaxy A40s z procesorem MediaTek Helio P65 (źródło: Geekbench)

Dzięki Geekbench dowiedzieliśmy się również, że Galaxy A41 zaoferuje 4 GB RAM i będzie pracował pod kontrolą systemu Android 10. Nieoficjalnie mówi się też o baterii o pojemności 3500 mAh oraz aparatach o rozdzielczościach 48 Mpix (główny) i 2 Mpix (do zdjęć makro) na panelu tylnym (aczkolwiek to prawdopodobnie nie wszystkie, jakie znajdą się na pleckach tego urządzenia), a także 25 Mpix na przodzie. Na razie to wszystko, co wiemy o tym smartfonie.

Źródło: Geekbench via SamMobile

  1. Na który portal bym nie wszedł, gdy pojawia się informacja, że producent wyposażył swoje urządzenie w procesor MediaTeka, zawsze czuć negatywny wydźwięk artykułu. Nigdy wcześniej nie miałem telefonu z MediaTekiem więc czytając zakładałem, że rzeczywiście jest gorszy. Od tygodnia używam zastępczo za ZenFona 5z LG K50S z Helio P22 i 3GB ram. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tym jak ten telefon płynnie działa. Nie jest to poziom Asusa ale np. taki Huawei’a Mate 10 lite, który leży w domu, nie ma startu do LG.

    Moja sugestia, może zamiast pisać „Niektórych użytkowników prawdopodobnie zniechęci to do zakupu tego urządzenia.” lepiej ograniczyć się do podania suchych faktów, niż (świadomie lub nie) wysyłać podprogowy przekaz, że MediaTeki są złe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama