procesor Exynos 7904 (fot. Samsung)

Samsung zaprezentował nowy procesor do smartfonów ze średniej półki – Exynos 7904

Samsung zaprezentował właśnie nowy procesor do smartfonów ze średniej półki. Co jednak ciekawe, Exynos 7904 promowany jest przez producenta jako układ stworzony z myślą o urządzeniach, które trafią do sprzedaży przede wszystkim na jednym rynku.

Exynos 7904 składa się w sumie z ośmiu rdzeni. Dwa z nich to wydajne rdzenie ARM Cortex-A73 o maksymalnej częstotliwości taktowania 1,8 GHz, natomiast sześć pozostałych to rdzenie ARM Cortex-A53 taktujące z zegarem do 1,6 GHz. Do masowej produkcji procesora, która już się rozpoczęła, Samsung wykorzystuje 14-nm proces technologiczny FinFET.

Exynos 7904 obsłuży wyświetlacze o rozdzielczości do Full HD+ i łączność LTE Cat.12 3CA, co przełoży się na pobieranie danych z maksymalną prędkością 600 Mbit/s. Samsung deklaruje również, że ISP (image signal processor) w tym układzie obsługuje pojedyncze aparaty o rozdzielczości do 32 Mpix, a także potrójne moduły, w którym trzeci obiektyw może być szerokokątny lub zbierać informacje o głębi, aby umożliwić użytkownikowi uzyskanie wysokiej jakości efektu bokeh (tj. rozmazanego tła).

procesor Exynos 7904 (fot. Samsung)

Samsung deklaruje, że dzięki Exynosowi 7904 smartfony ze średniej półki zaoferują funkcje z wyższej półki. Co jednak ciekawe, producent informuje, że procesor ten został skrojony na miarę potrzeb klientów w Indiach, lecz najprawdopodobniej nie oznacza to, że tylko urządzenia kierowane na tamten rynek będą wyposażane w tę jednostkę.

Jednocześnie dość prawdopodobne wydaje się, że Exynos 7904 znajdzie się na pokładzie przynajmniej jednego z nowych smartfonów z serii Galaxy M. Najbardziej oczywistym kandydatem wydaje się Galaxy M30, ponieważ według dotychczasowych doniesień model ten ma zostać wyposażony w potrójny aparat, a nowy procesor Samsunga obsługuje takie moduły. Co więcej, urządzenia z tej linii w pierwszej kolejności zadebiutują właśnie w Indiach. Przypadek? Raczej nie sądzę.

Źródło: Samsung