Rek pod headerem
Redmi Y3 (fot. Xiaomi)

Aparat w nowym Redmi będzie miał 64 Mpix, bo 48 Mpix to za mało

W pewnym momencie wydawało się, że producenci smartfonów przestali ścigać się na liczbę megapikseli w aparatach. Wtedy Samsung i Sony zaprezentowali sensory o rozdzielczości 48 Mpix (Samsung GM1, Sony IMX586), które bardzo szybko pojawiły się na liście parametrów wielu nowych urządzeń, zarówno z flagowej, jak i nieco niższych półek cenowych. Wkrótce jednak mogą one odejść w zapomnienie, bowiem nadchodzą inteligentne telefony z 64 Mpix aparatami. Jeden z nich przygotowuje Redmi, czyli marka-córka Xiaomi.

Szczególną furorę wśród producentów smartfonów zrobił sensor Sony IMX586 – na rynku znajdziemy znacznie więcej modeli weń wyposażonych (Xiaomi Mi 9, Redmi Note 7 Pro) niż urządzeń z sensorem Samsung GM1 (Redmi Note 7), pomimo że początkowo wydawało się, że produkt Japończyków powstał z myślą o flagowcach, a Koreańczyków o tańszych sprzętach.

Reklama

Aparat 48 Mpix niewątpliwie działa na wyobraźnię klienta, bowiem nieustannie panuje powszechne przekonanie, że więcej = lepiej. Tym bardziej, że producenci za każdym razem mocno podkreślają fakt, że użytkownik będzie miał do dyspozycji taką matrycę. Mało kto, przynajmniej na początku, zdaje sobie jednak sprawę z tego, że standardowo zdjęcia zapisywane są w czterokrotnie mniejszej rozdzielczości (12 Mpix), gdyż oprogramowanie wykorzystuje technologię łączenia czterech sąsiadujących pikseli w jeden większy, co ma przynieść najwięcej korzyści w trudniejszych warunkach oświetleniowych (a w lepszych poprawić ogólną jakość fotografii).

Kiedy jednak klient zobaczy na liście parametrów aparat 64 Mpix, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kupi smartfon z nim na pokładzie, bo w końcu inne mają – jeśli już – „tylko 48 Mpix”. A wkrótce na rynku pojawią się pierwsze urządzenia z taką matrycą, ponieważ Samsung oficjalnie zapowiedział sensor ISOCELL Bright GW1, który charakteryzuje się taką właśnie rozdzielczością. Tutaj także jednak ma działać funkcja łączenia czterech pikseli w jeden większy (Tetracell), więc zdjęcia finalnie będą miały rozdzielczość 16 Mpix.

Niedawno pojawiły się informacje, że pierwszym smartfonem z aparatem 64 Mpix ma być Samsung Galaxy A70s. Doniesienia te potwierdza znany leakster, Ice Universe. Jednocześnie precyzuje on jednak, że chodzi tu o premierę globalną, gdyż pierwszym modelem z takim aparatem na samym rynku chińskim będzie urządzenie sygnowane przez Redmi. Na razie nie wiadomo, o jakim konkretnie modelu mowa, ale niedługo powinniśmy się tego dowiedzieć. Podobnie jak tego, kiedy on zadebiutuje i jaką specyfikacją się pochwali.

*Na grafice tytułowej Redmi Y3

Źródło: Weibo