[AKTUALIZACJA] Na smartfonach Huawei pojawiły się reklamy

Reklamy od dawna atakują nas ze wszystkich stron i bardzo rzadko zdarza się taka, która wzbudza zainteresowanie, a nie irytację. Nie bez powodu więc sporo osób używa adblocków, aczkolwiek narzędzia te najczęściej i tak nie są w stanie usunąć wszystkich materiałów promocyjnych. Dość nieoczekiwanie reklamy zaczęły pojawiać się teraz także na… ekranach blokady w smartfonach Huawei.

Reklamy w smartfonach to nie nowość

Z inteligentnych telefonów korzystają miliardy osób na na całym świecie – to ogromna baza potencjalnych klientów, którym można coś sprzedać. Użytkownicy każdego dnia oglądają reklamy na odwiedzanych za pośrednictwem urządzenia mobilnego stronach internetowych bądź w aplikacjach, których używają.

Reklama

Xiaomi zdecydowało się natomiast pójść o krok dalej i zaimplementować materiały promocyjne bezpośrednio w swojej nakładce MIUI (aczkolwiek nie wszyscy właściciele sprzętów tej marki je widzą). Producent stosuje jednak tę praktykę od dawna, ale ostatnio zapowiedział, że liczba reklam w jego interfejsie zostanie zmniejszona, a te, które zostaną, mają lepiej odpowiadać zainteresowaniom użytkownika.

Reklama na smartfonach Huawei

Od kilkudziesięciu godzin użytkownicy z całego świata zgłaszają, że na ekranach blokady w ich smartfonach marki Huawei zaczęły pojawiać się reklamy serwisu Booking.com. Nie dotyczy to wyłącznie jednego modelu, bowiem za pośrednictwem serwisu reddit o tym fakcie dali znać właściciele różnych urządzeń, m.in. P30 Pro, P20 Pro, P20 Lite, P10 Lite i Mate 20 Pro. O „nowości” tej poinformował także Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny serwisu PCLab.pl.

Jako że reklama serwisu Booking.com zaczęła pojawiać się na smartfonach Huawei bez żadnego uprzedzenia (za każdym razem okraszona jest ona tapetą z pięknym widokiem), nie wiadomo, dlaczego jedni ją widzą, a inni nie (ani ja, ani kilku moich Kolegów z redakcji ich nie widzimy na swoich urządzeniach tej marki). Niektórzy uważają, że jest ona powiązana z subskrypcjami ekranu blokady, inni natomiast są zdania, że wynikają one z obecności aplikacji booking.com na pokładzie sprzętu (aczkolwiek na przykład wspomniany Paweł Pilarczyk nie ma jej zainstalowanej, ani nie ma też konta w tym serwisie).

Poprosiliśmy o komentarz polski oddział Huawei w tej sprawie – kiedy tylko dostaniemy odpowiedź, zaktualizujemy artykuł.

Aktualizacja: informacja od Huawei

Przepraszamy za niedogodności, których mogli doświadczyć nasi użytkownicy. Informujemy, że usunęliśmy już z naszych serwerów obrazy („okładki”) z ekranu blokady, które nie powinny były się wyświetlać.

W przypadku obrazów („okładek”), które zdążyły już się załadować do pamięci telefonu, należy postąpić zgodnie z poniższą instrukcją:

1) Jeśli obraz („okładka”) ponownie pojawi się na ekranie blokady telefonu, przesuń palcem od dolnej krawędzi ekranu w górę, aż pokaże się pasek narzędzi;

2) Kliknij ikonę „Kosz” i wybierz „Usuń” w komunikacie, który się pojawi.

*Na zdjęciu tytułowym Huawei P30 Lite (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Denisa)

Źródło: reddit, @pila3d