Astro Slide 5G smartphone
Astro Slide 5G (źródło: Indiegogo)

Astro Slide to nie zwykły slider z klawiaturą. I ludzie to kupują!

To jest cudowne w przypadku smartfonów. Ich forma nie musi być nudna i powtarzalna – wystarczy oryginalny pomysł, aby stworzyć coś, czego jeszcze nie ma na rynku. Na taki właśnie wpadł Planet Computers – jego Astro Slide to nie zwykły slider z klawiaturą. I chociaż taka konstrukcja wygląda dość… dziwnie, to cieszy się ogromną popularnością. Chętnych na ten sprzęt nie brakuje.

Reklama

Zanim smartfony na dobre zadomowiły się na rynku, do sprzedaży trafiło wiele telefonów z dotykowymi ekranami i wysuwanymi klawiaturami. Później rozwiązanie to pojawiło się w kilku(nastu?) smart-telefonach, lecz producenci szybko z niego zrezygnowali (z wyjątkiem BlackBerry, aczkolwiek i tutaj czas przeszły, przynajmniej na razie, jest jak najbardziej uzasadniony). Mimo wszystko, takie połączenie prawdopodobnie pomogło wielu osobom odzwyczaić się od klawiszy i całkowicie przestawić na obsługę dotykiem.

Reklama

Mimo że klawiatura w smartfonie wydaje się reliktem przeszłości, co jakiś czas pojawiają się nowe urządzenia z nią na pokładzie. W większości są to jednak indywidualne projekty, za którymi nie stoi rozpoznawalna na całym świecie marka. I tak też jest w tym przypadku.

Astro Slide 5G smartphone
Astro Slide 5G (źródło: Indiegogo)

Astro Slide – specyfikacja

Na platformie Indiegogo rozpoczęła się zbiórka funduszy na produkcję Astro Slide. W przypadku tego smartfona (z Androidem 10; można wgrać na niego też Linuxa i korzystać z multi-boot) najważniejszym elementem jest wysuwana klawiatura, która nie tylko oferuje ogromne (jak na sprzęt tego typu) klawisze, ale w dodatku jest podświetlana! Mimo że to nie pierwsza taka konstrukcja na rynku, to niewątpliwie najbardziej oryginalna. Ma ona na celu pomóc zwiększyć produktywność i z powodzeniem wykorzystać urządzenie do pracy.

Jak deklaruje producent, na Astro Slide będzie można komfortowo korzystać z aplikacji pakietu Microsoft Office oraz programów samego Planet Computers, m.in. Agenda Calendaring (lista zadań), Airmail (klient poczty e-mail), Data Database (tworzenie baz danych) i Notes (notatki z opcją dyktowania).

Astro Slide smartphone
Astro Slide (źródło: Indiegogo)

Jeśli zaś chodzi o specyfikację Astro Slide, to na liście parametrów znajdują się m.in. 6,53-calowy wyświetlacz o rozdzielczości Full HD+ 2340×1080 pikseli z ekranowym czytnikiem linii papilarnych, ośmiordzeniowy (4x ARM Cortex-A77 2,6 GHz + 4x ARM Cortex-A55 2,0 GHz; 7 nm) procesor MediaTek Dimensity 1000 ze zintegrowanym modemem 5G i grafiką ARM Mali-G77 MC9, 6 GB LPDDR4x RAM, 128 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozszerzenia przy pomocy karty microSD oraz aparaty: 48 Mpix na tyle i 5 Mpix na przodzie.

Oprócz tego, Astro Slide zaoferuje obsługę WiFi 6, moduł NFC, głośniki stereo, dwa porty USB-C i 3,5 mm złącze słuchawkowe. Smartfon zasilać ma akumulator o pojemności ~4000 mAh ze wsparciem dla technologii szybkiego ładowania i ładowania indukcyjnego. Co ciekawe, na pokładzie znajdzie się także hybrydowy Dual SIM (2x nano SIM lub nano SIM + microSD) wraz z eSIM (podobnie jak w Huawei P40).

Producent zastrzega jednak, że może wprowadzić zmiany w specyfikacji.

Astro Slide – cena

Fundusze na produkcję tego smartfona zbierane są na platformie Indiegogo i chociaż do końca zbiórki pozostaje jeszcze 40 dni, to cel (180 tys. euro) został już osiągnięty. Ceny Astro Slide zaczynają się od 491 euro za tzw. Early Bird i kończą na 2340 euro za zestaw 5 sztuk. Regularna cena ma zaś wynosić 819 euro. Zamówione urządzenia zostaną wysłane dopiero w marcu 2021 roku (zapewne dlatego producent zastrzega sobie możliwość dokonywania zmian specyfikacji), aczkolwiek – jak zawsze w przypadku projektów crowdfundingowych – termin może ulec zmianie.

Źródło: Indiegogo