smartfon F(x) fot. F(x) Tech

Stworzyli moduł z pełną klawiaturą do Moto Z. Teraz zamierzają wypuścić własny smartfon z wysuwaną klawiaturą

Dawno, dawno temu każdy telefon miał klawiaturę alfanumeryczną. Potem nadeszła era smartfonów i producenci przyzwyczaili użytkowników do dotykowych wyświetlaczy. Obecnie tylko BlackBerry wypuszcza urządzenia z klawiaturą QWERTY, lecz mają one znikomy udział w rynku. Firma F(x) Technology przygotowuje podobną, ale jednocześnie też bardzo inną konstrukcję, bo z wysuwaną z boku klawiaturą.

Firma (wtedy pod nazwą LivemoriumLtd) przed dwoma laty wzięła udział w konkursie „Transform The Smartphone Challenge” (edycja 2017) i znalazła się w gronie zwycięzców. Projekt podbił nie tylko serca jurorów, ale również użytkowników, ponieważ zebrał na platformie Indiegogo więcej środków niż wynosił założony przez twórców cel. Niestety, Keyboard Mod nie trafił do regularnej sprzedaży, a do tego przy jego produkcji wystąpiły problemy, wskutek czego koniec końców projekt okazał się klapą.

Część osób co prawda otrzymała swój egzemplarz Keyboard Mod, jednak twórcy projektu byli w stanie wyprodukować tylko 3000 egzemplarzy, dlatego pozostałym użytkownikom przyznano zwrot wpłaconych pieniędzy.

Keyboard Mod

Nie zraziło to jednak F(x) Technology do tego rozwiązania, lecz tym razem firma postanowiła od początku do końca stworzyć własny smartfon z wysuwaną z boku klawiaturą. Projekt cały czas jest w fazie rozwojowej, ale producent od pewnego czasu publikuje kolejne informacje na jego temat.

Wiadomo już, że smartfon F(x) – bo tak ma się urządzenie nazywać – zostanie wyposażone w obustronnie zakrzywiony wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6 cali, proporcjach 18:9 (2:1) i rozdzielczości Full HD+ 2160×1080 pikseli. Ekran nie ma żadnego wycięcia, w przeciwieństwie do większości nowych inteligentnych telefonów. Firma deklaruje, że gabarytowo jej propozycja będzie mniejsza niż na przykład Nokia 7 Plus (158,38×75,64 mm) i Motorola Moto Z3 Play (156,5×76,5 mm).

Smartfon F(x) ma pracować pod kontrolą systemu Android 9.0 Pie w niemal najczystszej postaci z gwarancją terminowych aktualizacji zabezpieczeń co miesiąc. Producent mimo wszystko lekko go jednak zmodernizuje i doda własny launcher, aby dostosować software do pracy w trybie horyzontalnym. W przygotowaniu są m.in. własna aplikacja kalendarza i klient poczty, ale trwają też prace nad kolejnymi. Firma zamierza także nawiązać współpracę z deweloperami systemów Lineage OS i Sailfish OS.

Klawiatura w smartfonie F(x) będzie podświetlana i ma mieć taki układ, jak widać na grafice na samej górze tego artykułu. Producent nie zdradził jeszcze pełnej specyfikacji urządzenia, ale zależało mu, żeby obsługiwało ono jak najwięcej częstotliwości komórkowych na całym świecie. Na liście wspieranych sieci znajdują się:

  • GSM: 2, 3, 5, 8
  • WCDMA: 1, 2, 4, 5, 8
  • CDMA/EVDO: BC0, BC1
  • TD-SCDMA: 34/39
  • TDD-LTE: 38/39/40/41 (100 MHz)
  • FDD-LTE: 1, 2/25, 3, 4, 5/26, 7, 8, 12/17, 13, 20, 28

Smartfon F(x) zaoferuje też hybrydowy Dual SIM (2x nano SIM lub nano SIM + microSD), głośniki stereo, moduł NFC, złącze słuchawkowe 3,5 mm oraz port USB-C z obsługą OTG. Urządzenie ma również wspierać technologię szybkiego ładowania Quick Charge 3.0. Producent doda także dwustopniowy, fizyczny spust migawki aparatu.

Na razie to wszystko, co wiadomo na temat smartfona F(x). Póki co nie wiemy, kiedy urządzenie trafi do sprzedaży i ile może kosztować. Wiele zależeć będzie od jego dokładnej specyfikacji, a ta na obecną chwilę owiana jest tajemnicą.

Źródło: F(x) Technology dzięki Android Police; Indiegogo