smartfon Huawei Mate X
Huawei Mate X (fot. @HuaweiMobile)

Nareszcie! Huawei Mate X trafi do sprzedaży w przyszłym miesiącu

Huawei Mate X został zaprezentowany w lutym 2019 roku, przy okazji targów MWC 2019 w Barcelonie. Dziś producent oficjalnie poinformował, że smartfon trafi do sprzedaży w przyszłym miesiącu. Aż chce się krzyknąć: nareszcie! Firma przy okazji zapowiedziała też ulepszoną wersję, model Mate Xs.

Moim zdaniem jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, że składane smartfony to przyszłość, na którą czekamy. Co prawda Galaxy Fold sprzedaje się jak ciepłe bułeczki, a Samsung podobno ma ambitne plany w stosunku do tego rodzaju urządzeń, jednak spora część osób nie jest szczególnie entuzjastycznie nastawiona nowej formy inteligentnych telefonów, a przynajmniej do takiego wniosku można dojść, czytając komentarze.

Huawei Mate X – rozpoczęcie sprzedaży, cena

Smartfon został zaprezentowany dokładnie 24 lutego 2019 roku, czyli właśnie mija osiem miesięcy od jego premiery. Producent pierwotnie zakładał, że Huawei Mate X trafi do sprzedaży w połowie bieżącego roku, lecz nie udało mu się dotrzymać terminu, bowiem podobnie, jak Samsung w przypadku Galaxy Fold, musiał dopracować jego konstrukcję.

Wygląda na to, że smartfon nareszcie jest gotowy, aby trafić do rąk klientów. Podczas zorganizowanej dziś w Chinach konferencji Huawei poinformował, że sprzedaż Mate X rozpocznie się w Państwie Środka 15 listopada 2019 roku. Producent od razu podał też sugerowaną cenę urządzenia – została ona ustalona na 16999 juanów (równowartość ~9000 złotych). Niemało, ale z drugiej strony jest to mniej niż będą musieli zapłacić pierwsi chętni na Xiaomi Mi MIX Alpha (19999 juanów).

składany smartfon Huawei Mate X
Huawei Mate X (fot. Huawei)

Huawei Mate X w pierwszej kolejności trafi do sprzedaży w Chinach. Czy będzie dostępny także w innych krajach – nie wiadomo, pomimo że podczas pierwszej prezentacji tego modelu producent podał jego cenę dla Europy (2299 euro). Wprowadzenie go na Stary Kontynent może być jednak utrudnione, ponieważ według nieoficjalnych informacji, smartfon nie zaoferuje aplikacji i dostępu do usług Google, podobnie jak Mate 30 i Mate 30 Pro.

Huawei Mate Xs

Podczas konferencji anonsującej rychłe rozpoczęcie sprzedaży Mate X w Chinach, Huawei zapowiedział też wprowadzenie na rynek modelu Mate Xs, który zostanie wyposażony w nowszy procesor HiSilicon Kirin 990 5G (tj. ze zintegrowanym modemem 5G). Dla przypomnienia, wersja „podstawowa” ma na pokładzie układ HiSilicon Kirin 980 z dedykowanym modemem 5G Balong 5000.

Huawei Mate Xs nie trafi jednak do sprzedaży wcześniej niż w marcu 2020 roku.

Źródło: Huawei; Sina Digital via Android Central; GizmoChina