Składany Lenovo ThinkPad X1 Fold, czyli jak z laptopa zrobić tablet. To już nie prototyp!

W 2019 roku składane smartfony stanowiły bardzo miłą odskocznię od monotonii, która panowała od jakiegoś czasu na rynku. Samsung Galaxy Fold, Motorola Razr czy wreszcie Huawei Mate X – to przykłady różnego podejścia do tego typu projektów. Okazuje się, że składanych urządzeń próbują też producenci laptopów. Poznajcie Lenovo ThinkPad X1 Fold. Sprzęt, który wywołuje efekt WOW.

Pierwszy raz o składanym laptopie Lenovo usłyszeliśmy w zeszłym roku. Wtedy jednak mowa była wyłącznie o urządzeniu prototypowym, które wymagało jeszcze dawki dopracowania, zanim pojawi się na rynku. Dziś jednak mamy do czynienia z finalnym produktem, który z całą pewnością wzbudzi zainteresowanie osób na bieżąco śledzących to, co dzieje się na rynku nowych technologii.

Nietypowo zacznę od ceny

Wiem, wiem, najbardziej w przypadku tak nietypowych projektów interesuje Was cena i tym razem wyjątkowo pójdę Wam na rękę. Za Lenovo ThinkPad X1 Fold w wersji z 1 TB SSD przyjdzie nam zapłacić 2499 dolarów. Jako ciekawostkę przypomnę jedynie, że Motorola Razr (a przecież Motorola należy do Lenovo, o czym warto pamiętać) wyceniona została na 1499 dolarów.

W zestawie z laptopem otrzymamy aktywny rysik i zewnętrzną klawiaturę. Urządzenie ma trafić do sprzedaży w połowie 2020 roku (konkretna data zapewne będzie zależeć od tego, jak będzie szła produkcja elastycznych ekranów), a więc jeszcze trochę będziemy musieli na nie poczekać. A teraz przejdźmy już do konkretów.

Lenovo ThinkPad X1 Fold – parametry

ThinkPad X1 Fold to nic innego, jak laptop z dotykowym ekranem OLED o przekątnej 13,3”, proporcjach 4:3 i rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli, który można złożyć i otrzymać tablet z ekranem o przekątnej 9,7” (na myśl od razu przychodzi iPad). W pozycji złożonej urządzenie ma 27,8 mm grubości, a rozłożonej – 7,8 mm (lub 11,5 mm licząc z dołączonym etui). Nie ma tu żadnego błędu – po prostu zawias rządzi się swoimi prawami.

Pod maską urządzenia od Lenovo znajdziemy topowe podzespoły. Składają się na nie: procesor Intel Lakefield, Intel HD Graphics Gen11, 8 GB LPDDR4X-2133 RAM i dyski M.2 2242 NVMe. Co ważne, sprzęt będzie w pełni mobilny, a to za sprawą wbudowanego modemu 4G/5G (najprawdopodobniej Qualcomm X55). Oczywiście nie musimy się obawiać też o brak Bluetooth 5.0 i WiFi 802.11ax.

Na wyposażeniu nie zabraknie kamerki 5 Mpix, współpracującej z Windows Hello oraz zaplecza portów i złączy: USB 3.2, USB 3.1, DisplayPort przez USB typu C. Akumulator 50 Wh ma wystarczyć na ok. 11 godzin pracy. Całość działa pod kontrolą Windowsa 10, z kolei edycja z Windowsem 10X, przystosowanym do pracy na składanych urządzeniach, ma się pojawić „w późniejszym terminie”. Waga całości wynosi 999 g.

Cóż, nie ukrywam, że nie mogę się już doczekać, jak kiedyś ThinkPad X1 Fold trafi do mnie na testy. Can’t wait! I zacieram rączki :)

źródło: anandtech