iPhone 12

Składany iPhone może obsługiwać rysik Apple Pencil, ale nie będzie smartfonem dla profesjonalistów

Apple wciąż jest wierne „klasycznym” smartfonom, ale składany iPhone może pojawić się na rynku w nie aż tak odległej przyszłości. Według nieoficjalnych doniesień, ma szansę wspierać obsługę rysikiem Apple Pencil, aczkolwiek mimo wszystko nie będzie urządzeniem dla profesjonalistów.

Reklama

To, że Apple nie wprowadziło jeszcze na rynek składanego smartfona, nie oznacza, że wcale o tym nie myśli. Jak najbardziej tak jest, o czym świadczą chociażby niedawne doniesienia, według których gigant z Cupertino testuje różne konstrukcje i mechanizmy. Najnowsze informacje przybliżają nas do premiery składanego iPhone’a, aczkolwiek wciąż jest ona dość odległa.

Składany iPhone – co zaoferuje i kiedy pojawi się na rynku?

Według informacji, na które powołuje się Jon Prosser z kanału FRONT PAGE TECH, Apple jest bliższe wprowadzenia na rynek konstrukcji typu clamshell, tj. z klapką. Ekrany do niej najprawdopodobniej dostarczy Samsung, który jest największym producentem składanych ekranów i ściśle współpracuje z Amerykanami na płaszczyźnie wyświetlaczy OLED.

składany iPhone może przypominać składany smartfon Samsung Galaxy Z Flip
Pierwszy składany iPhone może przypominać Galaxy Z Flip (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Z kolei analitycy z firmy Omdia przewidują, że składany iPhone zostanie wyposażony w ekran o przekątnej z zakresu 7,3-7,6 cala, który będzie można obsługiwać również rysikiem Apple Pencil. To dość odważne, jako że Apple do tej pory nie dodało tej funkcji nawet do „standardowych” iPhone’ów, a w przypadku składanej konstrukcji wymaga to jeszcze więcej zachodu (potrzebne są bowiem bardziej zaawansowane technologie). Jeśli Amerykanie rzeczywiście to zrobią, z pewnością nie pozostanie to bez wpływu na cenę końcową urządzenia.

Co ciekawe, mimo potencjalnego wsparcia dla obsługi rysikiem Apple Pencil, składany iPhone nie będzie skierowany do profesjonalistów, jak smartfony z dopiskiem „Pro”. Jon Prosser podał bowiem, że urządzenie ma być dostępne w „zabawnych” kolorach jak iPhone 12 i iPhone 12 mini, co oznacza, że Apple myśli raczej o innej grupie docelowej.

Leakster ujawnił też, że składany iPhone rozwijany jest pod nazwą kodową… „Money”, podobnie jak autorski zestaw AR/VR Apple. Nie powinniśmy się jednak spodziewać premiery tego smartfona ani w tym, ani nawet w przyszłym roku. Być może zadebiutuje dopiero w 2023, aczkolwiek to wciąż nic pewnego.

Jeśli ktoś mimo wszystko jest potencjalne zainteresowany, powinien już teraz zacząć odkładać pieniądze, ponieważ można mieć pewność, że składany iPhone tani nie będzie.