składany iPhone apple
Składany iPhone – nieoficjalny koncept (fot. MacRumors)

Foxconn testuje składane iPhone’y. Premiera w przyszłym roku?

Jeśli dać wiarę źródłom bliskim łańcuchowi dostaw firmy Apple, Foxconnowi udało się przetestować dwa warianty składanego smartfona. To krok w kierunku wprowadzenia do sprzedaży urządzenia z jabłkiem na obudowie, wykorzystującym elastyczny wyświetlacz.

Dwie koncepcje składanego iPhone’a

Jak donosi Apple Insider, powołując się na chiński serwis Money UDN, firmie Foxconn, produkującej dla Apple smartfony iPhone, udało się sukcesywnie przetestować dwa warianty urządzenia, które w przyszłości mogłoby się stać pierwszym iPhonem wykorzystującym składany ekran.

Pod uwagę wzięto zarówno koncepcję bliską dawnym telefonom z klapką, stosowaną przez Samsunga w Galaxy Z Flip i Motorolę w nowym RAZR, jak i tą znaną z Galaxy Z Fold 2. Zgodnie z doniesieniami, oba prototypy pozytywnie przeszły testy wytrzymałościowe, którym zostały poddane przez pracowników Foxconn.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że testowano wyłącznie samą koncepcję, przy pomocy składanej ramki uzbrojonej w elastyczny wyświetlacz. W prototypowej konstrukcji nie użyto podzespołów odpowiedzialnych za funkcjonowanie smartfona – chodziło wyłącznie o sprawdzenie żywotności wyświetlacza i mechanizmów składania.

Premiera w 2022 roku?

Pozytywny wynik testów obu konstrukcji pozwala Apple na wybór jednej z nich (analitycy przewidują, że Apple nie zdecyduje się na rozwijanie dwóch koncepcji składanego smartfona na raz) i dalszą pracę nad jej urzeczywistnieniem. Przewiduje się, że kolejne milowe kroki zostaną postawione jeszcze w tym roku, dzięki czemu rynkowa premiera jesienią 2022 roku okazałaby się możliwa.

Czy jednak tak się stanie? Na odpowiedź na to pytanie jest zdecydowanie zbyt wcześnie.