Gumtree
źródło: Gumtree

Serwis z ogłoszeniami Gumtree kończy działalność w Polsce

Po blisko osiemnastu latach działalności w Polsce serwis Gumtree ogłosił, że już wkrótce przestanie być dostępny w kraju nad Wisłą. Obecnie nie można już dodawać nowych ogłoszeń, natomiast całkowite zamknięcie platformy nastąpi za niespełna dwa miesiące.

Serwis z ogłoszeniami Gumtree kończy działalność w Polsce

Serwis Gumtree powstał w 2000 roku w Wielkiej Brytanii. Cztery lata później, w 2004 roku, wszedł na polski rynek, a w 2005 roku został przejęty przez eBay. Swego czasu platforma mocno reklamowała się w mediach masowych w Polsce, lecz już od dawna nie widać było żadnych działań marketingowych na szeroką skalę, które miałyby na celu zachęcenie do korzystania z tej strony.

Gumtree strona główna 10.03.2022
Strona główna serwisu Gumtree w dn. 10.03.2022 (fot. Tabletowo.pl)

Dziś, tj. 10 marca 2022 roku, w serwisie aktywnych jest 327319 ogłoszeń w 18 głównych kategoriach: Nieruchomości, Motoryzacja, Łodzie i Pojazdy wodne, Elektronika, Zwierzaki, Społeczność, Dom i Ogród, Antyki i kolekcje, Dla dziecka, Moda, Zdrowie i Uroda, Sport i Fitness, Muzyka i Rozrywka, Oferty Pracy, Szukający Zatrudnienia, Usługi, Wymiana/zamiana i Oddam za darmo. Ich liczba będzie się tylko zmniejszać, ponieważ już od 7 marca 2022 roku nie ma możliwości dodawania nowych anonsów.

Co więcej, na oficjalnym profilu Gumtree Polska na Facebooku pojawiła się informacja, że 7 kwietnia 2022 roku polska strona zostanie zamknięta. Tym samym serwis z ogłoszeniami zakończy swoją działalność w Polsce po blisko 18 latach, ponieważ oficjalnie wszedł na polski rynek we wrześniu 2004 roku.

Niewątpliwą zaletą serwisu Gumtree była możliwość dodawania ogłoszeń bez żadnych opłat. Ich liczba świadczy o tym, że pomimo silnej konkurencji, serwis ciągle cieszył się dużą popularnością wśród użytkowników. Jednocześnie nie sposób nie zauważyć, że przegrał walkę z nią, ponieważ na olx.pl aktualnie dostępnych jest ponad 20,5 mln ogłoszeń, czyli ponad 63 razy więcej.

W komentarzach pod postem na Facebooku, w którym Gumtree ogłosiło zamknięcie swojej polskiej strony, użytkownicy nie kryją zaskoczenia, a nawet niezadowolenia z tej decyzji. Jednocześnie można też znaleźć kilka głosów, że dzięki Gumtree użytkowniczki poznały swoich obecnych mężów, choć formalnie nie był to serwis randkowy. Będzie na pewno jednak co wspominać.