składany smartfon Samsung Galaxy Fold
Samsung Galaxy Fold (fot. Samsung)

Samsung zacieśnia współpracę z Google i deweloperami w kwestii aplikacji dla Galaxy Fold

Sprzedaż udoskonalonego Samsunga Galaxy Fold rozpoczęła się kilka dni temu w Korei Południowej. Innowacyjne rozwiązania zastosowane w urządzeniu powodują u potencjalnych nabywców wątpliwości, co do kompatybilności ulubionych aplikacji. Koreański producent postanowił uspokoić klientów, dlatego poinformował o podjęciu ścisłej współpracy z Google i deweloperami w tym zakresie.

Jak zapewnia Samsung, programiści Androida od początku współpracowali przy powstawaniu smartfona Galaxy Fold. Oznacza to, że od strony systemu operacyjnego nie powinno być żadnych problemów z przystosowaniem go do składanego ekranu. Google poszło nawet o krok dalej i zadbało o to, żeby najnowszy Android 10 systemowo wspierał składane urządzenia (Galaxy Fold pracuje jednak obecnie pod kontrolą Androida 9.0 Pie).

Reklama

Co do poszczególnych aplikacji – tutaj, niestety, wymagane jest zaangażowanie konkretnych deweloperów, tworzących poszczególne programy, dlatego na obecną chwilę większość oprogramowania dostępnego w sklepie Google Play nie jest w stanie w pełni wykorzystać zalet składanego ekranu. Problem ten nie dotyczy jednak aplikacji systemowych, aplikacji autorstwa Samsunga oraz tych, które udało się już dostosować do wymogów nowego interfejsu.

Samsung Galaxy Fold (fot. Tabletowo.pl)

Spośród aplikacji kompatybilnych z Galaxy Fold najpopularniejsze to: Amazon Prime Video, App in the Air, Facebook, iHeartMedia, Spotify, Twitter, VSCO oraz aplikacje autorstwa Microsoftu. To oczywiście tylko wybrane tytuły. Samsung deklaruje, że w sklepach Google Play oraz Galaxy Store dostępnych będzie kilkaset programów, mogących w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez składany smartfon.

Być może na tę chwilę lista nie wygląda imponująco, jednak należy wziąć pod uwagę, że moda na składane smartfony dopiero się zaczyna, a wraz z ich popularyzacją ilość aplikacji będzie się konsekwentnie zwiększać. Samsung nie jest bowiem jedyną firmą, która postawiła na tego typu rozwiązanie. Swój składany smartfon zaprezentował Huawei, podczas targów MWC 2019 prototypy pokazała firma TCL, a LG eksperymentuje nad swoją koncepcją w postaci smartfona G8x ThinQ.

Samsung Galaxy Fold (fot. Tabletowo.pl)

Co naturalne, Galaxy Fold umożliwia uruchomienie wszystkich aplikacji kompatybilnych z najnowszą wersją Androida oraz ich płynne przełączanie między zewnętrznym a wewnętrznym ekranem. Należy jednak pamiętać, że to urządzenie pionierskie, dedykowane tylko entuzjastom nowych technologii mobilnych oraz prawdziwym fanom koreańskiej myśli technicznej. Ci z pewnością zaakceptują związane z tym niedogodności.

Źródło: Samsung