fot. Evan Blass

Firma TCL zaprezentowała swoje projekty koncepcyjne składanych smartfonów

W ostatnich dniach byliśmy świadkami premier pierwszych składanych smartfonów. W zeszłym tygodniu swoją premierę miał Samsung Galaxy Fold, a dzisiaj Hauwei Mate X. Poza budową te smartfony łączy bardzo wysoka cena, wręcz chciałoby się powiedzieć absurdalnie wysoka. Wygląda na to, że za jakiś czas będą dostępne alternatywne modele od firmy TCL w dużo niższej cenie.

Dzisiaj, w trakcie trwania targów MWC, firma TCL zaprezentowała kilka różnych projektów, które łączy jedna cecha – składany ekran. Niestety, na ten moment urządzenia nie zostały nazwane i nie znamy ich ewentualnych dat prezentacji. Bardziej służą do zaprezentowania możliwości i technologii, które mogą zostać użyte do tworzenia finalnych produktów.

Dragon Hinge to zastosowany w smartfonach koncepcyjnych typ zawiasu, który opiera się o system kół zębatych, ułatwiający składanie urządzenia. Na tym etapie prac TCL nie udziela zbyt wielu informacji na temat dokładnego działa mechanizmu, ale istnieje podejrzenie, że może to być spowodowane planami sprzedaży tego rozwiązania innym firmom.

TCL jest jednym z największych producentów wyświetlaczy na świecie, więc na przedstawione projekty można patrzeć też pod kątem zaprezentowania swojej oferty ekranów do składanych smartfonów. Chiński producent koncentruje się na stworzeniu ekonomicznej technologii, która pozwoli na produkcję urządzeń, które będą dostępne w bardziej atrakcyjnych cenach niż Samsung Galaxy Fold czy Huawei Mate X.

Firmy, które chciałyby stworzyć swoje składane smartfony, ale nie mają do tego własnej technologii, mogą zobaczyć produkty od TCL i pomyśleć o współpracy. W końcu chiński producent nie tylko zaprezentował wyświetlacz, a pełne projekty, które przedstawiają własne wersje smartfonów.

Mam jednak nadzieję, że TCL wyprodukuje tańsze składane smartfony lub chociaż udostępni swoją technologię innej firmie. Obecne dostępne już modele są bardzo drogie i z chęcią zobaczyłbym budżetowe w pełni działające składane urządzenia.

Źródło: Android Police, Evan Blass