zaskoczenie niespodzianka wow surprised confused man mężczyzna
fot. Ketut Subiyanto / Pexels

Tragedia dla Google! Samsung może wybrać Binga jako domyślną wyszukiwarkę w smartfonach

Google znajduje się w bardzo niekomfortowej sytuacji. Wydaje się, że model językowy ChatGPT nadal przewyższa możliwościami sztuczną inteligencję Bard. I to do tego stopnia, że Samsung na poważnie rozważa wykorzystanie wyszukiwarki Bing jako głównej w milionach smartfonów.

Google pali się grunt pod nogami

ChatGPT szturmem wdarł się nie do naszej codzienności. W tym momencie wyszukiwarka Bing korzysta z możliwości tej sztucznej inteligencji. Microsoft próbuje wdrażać jej elementy w różnych produktach – na przykład w przeglądarce Edge czy klawiaturze SwiftKey na Androidzie i iOS.

Po drugiej stronie barykady mamy Google, które ewidentnie spóźniło się na tę imprezę. Co prawda można już testować model sztucznej inteligencji Bard, ale daleko jej do komercyjnego wykorzystania, jak to jest w przypadku ChatGPT.

Nic dziwnego, że Google zagęszcza ruchy. Jak donosi The New York Times, część pracowników firmy oddelegowanych jest do pracy nad projektem Magi, którego celem jest zintegrowanie sztucznej inteligencji z wyszukiwarką. Ma ona odpowiadać na pytania dotyczące kodowania, a także samodzielnie tworzyć kod na polecenie użytkownika.

System miałby się też „uczyć” zachowań użytkowników na podstawie tego, co wyszukują w sieci. Prezentowane wyniki mogłyby przypominać konwersację – zupełnie, jakbyśmy pytali kolegę o poradę.

W tym momencie Google zatrudnia około 160 projektantów i inżynierów, którzy pracują w pełnym wymiarze godzin nad udoskonalaniem Magi. Pracownicy firmy mogą już testować ten model językowy, a publiczna beta ma ruszyć w maju. Niewykluczone, że gigant z Mountain View pochwali się wynikami badań na konferencji Google I/O 2023. Pierwsze uruchomienie ma nastąpić w Stanach Zjednoczonych i zostanie ograniczone do grona 1 miliona użytkowników.

Samsung może wybrać Binga zamiast Google

Ciekawie łączą się z tym doniesienia dotyczące tego, że Samsung niedawno rozważał zmianę domyślnej wyszukiwarki na swoich urządzeniach. Jak na razie, króluje na nich Google, ale brany jest też pod uwagę Bing firmy Microsoft. Całkiem możliwe, że chodzi o dodatkowe możliwości Bing Chat, który bazuje na rozwiązaniach ChatGPT.

To o tyle istotna sprawa, że Samsung płaci Google 3 miliardy dolarów rocznie, by wyszukiwarka z Mountain View była główną w urządzeniach marki. Strata takiego przychodu (na rzecz Microsoftu) byłaby na pewno dla Google mocno dotkliwa.