Samsung Galaxy Watch 4 Classic wear os 3
Samsung Galaxy Watch 4 Classic (fot. Tabletowo)

Nowy smartwatch Samsunga straci kultowy element. Ludzie zrezygnują z zakupu?

Czasem jedna funkcja, jedna właściwość sprzętu, definiuje go. Określa, pozwala nabyć niezatarte skojarzenie, daje szansę zdobyć rozpoznawalność. Takiej właściwości nie powinno się wyzbywać, żeby urządzenie nie straciło swojej tożsamości. Samsung chyba tego nie rozumie.

Zegarek Samsunga bez charakterystycznej funkcji?

Smartwatche Samsunga praktycznie od początku istnienia linii Galaxy Watch mają jedną rozpoznawalną funkcję. Nie we wszystkich modelach, ale jednak. Chodzi o obrotowy pierścień wokół ekranu – coś, co ułatwiało korzystanie z modeli Samsung Galaxy Watch 4 Classic.

Najnowsze wieści wskazują jednak, że coś się w tej materii zmieni. Samsung przygotowuje teraz przedstawicieli linii zegarków Galaxy Watch 5, na którą składać się będą wersja podstawowa oraz Pro. Ta druga opcja zyska większy ekran, obudowę i więcej miejsca na pojemniejszą baterię. Najwyraźniej nie będzie mieć jednego ważnego elementu – obrotowy pierścień prawdopodobnie zostanie porzucony. Takiego zdania jest jeden z czołowych informatorów, Ice Universe.

Brak pierścienia to nie tragedia?

Cóż, jedni pokochali serię smartwatchy Samsunga właśnie za tę cechę – możliwość manualnego przekręcania elementem ramki zegarka. Inni stwierdzają, że mechaniczny pierścień jest po prostu przeceniany i że Galaxy Watche radzą sobie bez niego bardzo dobrze.

Samsung Galaxy Watch 4 Classic (fot. Tabletowo)

To też nie pierwszy raz, kiedy branża wearables bije na alarm w tym temacie. W gruncie rzeczy Samsung ma w ofercie sporo zegarków bez obracanego pierścienia, a i tak radzi sobie na rynku bardzo dobrze.

Dodatkowo, zanika powód, dla którego obrotowa ramka w ogóle się pojawiła. Samsung zaprojektował ją do współpracy z systemem operacyjnym Tizen. Odkąd nowe zegarki z Korei Południowej działają na Wear OS od Google, wsparcie fizycznego pierścienia jawi się tylko jako opcjonalny gadżet. Gadżet, który kosztuje Samsunga pieniądze przy projektowaniu, produkcji i serwisie. A jak wiadomo, duże korporacje są bardzo zainteresowane cięciem kosztów.

Tak czy siak, niewykluczone, że w jakiejś wersji Galaxy Watch 5 Samsung pozostawi obracany pierścień, a nie uświadczymy go tylko w Galaxy Watch 5 Pro. Miło by było, gdyby producent pozostawił konsumentom jakiś wybór.