Samsung Galaxy Tab S6 Lite tablet
Samsung Galaxy Tab S6 Lite (źródło: Samsung)

Samsung Galaxy Tab S7 będzie miał ekran 120 Hz

Z najnowszego przecieku dowiadujemy się, że najnowsze tablety firmy Samsung, Samsung Galaxy Tab S7 oraz Samsung Galaxy Tab S7+, będą wyposażone w ekrany o częstotliwości odświeżania 120 Hz. I to jest bardzo dobra wiadomość!

Reklama

Odświeżanie ekranu – zabieg marketingowy czy kluczowa cecha?

Odkąd producenci zaczęli stosować w swoich smartfonach i tabletach wyświetlacze o częstotliwości odświeżania wyższej niż 60 Hz, rozpoczęła się dyskusja, czy jest to istotnie potrzebny zabieg, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jak negatywnie wpływa na czas pracy na baterii.

Owszem, zgadzam się, że na ten temat dyskutować można długo, a równowaga między akceptowalnymi osiągami w zakresie pracy bez ładowarki a pozostałymi udogodnieniami musi zostać bezwzględnie utrzymana. Niemniej, jak to zwykle bywa w przypadku tego typu udogodnień, jak ktoś raz przekonał się na własnej skórze, że coś może być znacznie lepsze niż dotychczas, trudno wrócić do poprzednich przyzwyczajeń.

Reklama
Samsung Galaxy Tab S7
fot. Pigtou

Dokładnie taka sytuacja ma miejsce w momencie, gdy przepracuje się choć kilka dni na urządzeniu z wyświetlaczem o odświeżaniu 90 czy 120 Hz. W moim przypadku był to OnePlus 7 Pro. Choć z początku byłem nastawiony do tej nowinki nieco sceptycznie, oczarowała mnie na tyle, że chętnie wracam do niej wspomnieniami. Obecnie, gdy przez kilka dni mam możliwość korzystania z Xiaomi Mi 10, to uczucie powróciło. Wyższa częstotliwość odświeżania to coś, co sprawia, że z danego urządzenia korzysta się o wiele przyjemniej.

Skoro iPad to ma, Samsung Galaxy Tab S7 też musi

Ekrany o wyższej niż standardowa częstotliwości odświeżania już od dłuższego czasu stosowane są z powodzeniem w iPadach Pro. Dzięki nimi wyświetlane na ekranie animacje sprawiają wrażenie bardziej płynnych niż na jakimkolwiek innym urządzeniu, choć wcale nie jest to główny argument za stosowaniem takich ekranów w iPadach Pro.

Samsung Galaxy Tab S7
fot. Pigtou

Największym beneficjentem jest tutaj Apple Pencil, którego ruchy są dzięki temu odwzorowane jeszcze precyzyjniej, a jego użytkownik ma możliwość jeszcze dokładniejszego rysowania. Całość sprawia, że odczucia z użytkowania Apple Pencil są jeszcze bliższe tym, których doświadcza się w momencie, gdy w dłoni spoczywa tradycyjny ołówek.

Jako że Samsung Galaxy Tab S7 i Galaxy Tab S7+ to urządzenia, które będą bezpośrednio konfigurować z iPadem Pro, ekran o niższej częstotliwości odświeżania byłby poważnym niedociągnięciem. Wygląda jednak na to, że producent nie popełni tego błędu – najnowsze Galaxy Taby będą miały wyświetlacze o częstotliwości odświeżania 120 Hz.

Wszystko za sprawą S Pen?

Można się domyślać, że przyczyna zastosowania lepszych wyświetlaczy jest dokładnie taka sama, jak w przypadku iPadów – obsługa dedykowanych rysików. Dzięki 120 Hz, użytkowanie S Pena będzie z pewnością znacznie przyjemniejsze niż na ekranach z odświeżaniem 60 Hz.

Samsung Galaxy Tab S7
fot. Pigtou

Wiedząc, że w jednym z kluczowych parametrów Samsung dotrzyma kroku Apple można przypuszczać, że Samsung Galaxy Tab S7 będą ciekawą alternatywą dla iPadów Pro.

Nie należy jednak zapominać, że iPadOS jest obecnie na zupełnie innym poziomie rozwoju niż system Android dedykowany tabletom, których przecież na rynku jest coraz mniej. Czy właśnie to nie okaże się przeszkodą w osiągnięciu sukcesu? Niestety, dla Samsunga, istnieje taka możliwość.

Reklama