(fot. XDA Developers)

Samsung Galaxy S20 z własnym „Apple AirDrop”. Ma być szybko i wygodnie

Najwidoczniej Koreańczycy również nie zamierzają czekać na Nearby Sharing. Samsung może wprowadzić własną odpowiedź na Apple AirDrop, która zapewni szybką możliwość przesyłania plików między urządzeniami.

Samsung pracuje nad Quick Share

Serwis XDA Developers informuje, że smartfony Samsunga mogą wkrótce otrzymać nową funkcję udostępniania plików. Do już dostępnych opcji ma dołączyć Quick Share, który będzie przeznaczony do wymiany danych między blisko umieszczonymi urządzeniami Galaxy. Do zalet ma należeć łatwość użycia nowego narzędzia, a także krótki czas potrzebny na kopiowanie plików z jednego smartfona na drugi.

Mimo iż udało się uruchomić APK z opisywaną funkcją na kilku różnych smartfonach Samsunga, to przesyłanie plików nie działa. Sugeruje to, że nowość prawdopodobnie będzie skierowana dla modeli z linii Galaxy S20 i nowszych urządzeń południowokoreańskiego producenta. Oczywiście niewykluczone, że z czasem pojawi się na starszym sprzęcie wraz z aktualizacją oprogramowania.

Mamy oficjalne grafiki wszystkich Samsungów z serii Galaxy S20 oraz ich ceny w euro

Quick Share będzie działał podobnie do chociażby wspomnianej usługi AirDrop w urządzeniach Apple. Jeśli w pobliżu znajdzie się inny użytkownik, który posiada smartfon obsługujący funkcję, to zobaczymy go na liście i będziemy mogli przekazać zdjęcie, wideo lub inny plik.

Rozwiązanie będzie miało dwie opcje udostępniania – „Tylko kontakty” i „Wszyscy”. W pierwszym przypadku, Quick Share zadziała tylko dla osób, które mamy wpisane na listę kontaktów. Z kolei po wyborze opcji „Wszyscy” smartfon będzie widoczny dla wszystkich wspieranych urządzeń w okolicy.

Jak wskazuje serwis XDA Developers, narzędzie Samsunga wykorzysta również chmurę. Pozwoli to na tymczasowe przekazanie plików do usługi Samsung Cloud, aby następnie pobrać je na urządzenia Samsung Smart Things. Tutaj jednak będziemy musieli pogodzić się z ograniczeniami – pliki mogą mieć maksymalnie 1 GB, a dzienny transfer ograniczony jest do 2 GB.

Nie tylko Samsung chce mieć własne „Apple AirDrop”

Google od dłuższego czasu pracuje nad metodą przesyłania plików, która wykorzysta Bluetooth i Wi-Fi. W założeniach całość ma działać równie dobrze, jak AirDrop w iPhone’ach. Nearby Sharing wciąż jednak nie został udostępniony użytkownikom, nic więc dziwnego, że producenci smartfonów zdecydowali się w końcu nie czekać na Google.

Firmy Xiaomi, Oppo i Vivo ogłosiły inicjatywę Peer-To-Peer Transmission Alliance, która ma zapewnić nowy, wspólny standard przesyłania plików. Dane będą przerzucane z szybkością około 20 MB/s.

Z jednej strony świetnie, że producenci smartfonów postanowili zapewnić nowe metody przesyłania plików. Tym bardziej, że prace nad Nearby Sharing wydają się być prowadzone dość ospale. Z drugiej jednak, nagle na rynku może zadebiutować kilka rozwiązań, które nie będą zgodne ze sobą. Pliki będzie można udostępniać tylko między sprzętem konkretnych marek, a to raczej nie wróży dużej popularności. Tak naprawdę potrzebny jest ogólny standard, który zapewni współpracę między wszystkimi urządzeniami z Androidem. Wówczas faktycznie użytkownik odczuje, że otrzymał dobrą alternatywę dla Apple AirDrop.

Polecamy również:

Oto kompletna specyfikacja Galaxy S20, Galaxy S20+ i Galaxy S20 Ultra. Są nowe informacje

źródło: XDA Developers