Xiaomi, Oppo i Vivo ruszają z szybką wymianą danych między telefonami

W sierpniu ubiegłego roku firmy Xiaomi, Oppo i Vivo zapowiedziały wdrożenie nowego, wspólnego standardu przesyłania plików między urządzeniami różnych marek. Utworzono wtedy Peer-To-Peer Transmission Alliance, którego efekty prac będzie można już wkrótce zobaczyć.

Reklama

Telefony Xiaomi z MIUI 11 mają  Mi Share, smartfony Oppo przesyłają pliki szybciej dzięki  Oppo Share, a Vivo polegało dotąd w tej materii na rozwiązaniach dostarczanych przez OnePlusa. Minusem takiego rozdrobnienia technologii było to, że szybki przesył plików między urządzeniami był możliwy tylko między smartfonami tego samego producenta lub za pomocą oddzielnej aplikacji. P2P Transmission Alliance ma to zmienić.

Odtąd Xiaomi, Oppo i Vivo będą oferować przesyłanie plików na rozszerzonych zasadach. Wykorzystają łączność Bluetooth do parowania, a następnie utworzą połączenie Wi-Fi, by dało się przerzucać dane z szybkością około 20 MB/s.

Reklama

Funkcję przyrównuje się do technologii AirDrop w Apple czy Fast Share w Androidzie 10. Firmy Xiaomi, Oppo i Vivo chciały udostępnić możliwość szybkiego przesyłania plików klientom posiadającym starsze modele smartfonów, stąd inicjatywa P2P Transmission Alliance.

Na razie nie ma listy smartfonów, które wspierałyby nowy standard łączności między smartfonami różnych producentów, choć pierwsze modele powinny zostać ujawnione w najbliższych dniach. Na pewno będą należeć do nich urządzenia, które zostaną wyprodukowane w 2020 roku.

Co ciekawe, Xiaomi na swoim twitterowym profilu zaprasza do współpracy także inne marki. Oznacza to, że Peer-To-Peer Transmission Alliance może zyskać wkrótce nowych członków.

Xiaomi, Oppo i Vivo łączą siły, by przyspieszyć wymianę plików między smartfonami

źródło: Xiaomi

Reklama