(fot. pexels.com)

„AirDrop” w smartfonach z Androidem coraz bliżej. Nadchodzi Nearby Sharing

Google od dłuższego czasu pracuje nad nową metodą przesyłania plików między urządzeniami z Androidem. Ma ona być odpowiedzią na Apple AirDrop.

Android pozwoli na szybkie i wygodne wysyłanie plików

Wśród moich ulubionych funkcji na urządzeniach z logo nadgryzionego jabłka znajduje się AirDrop. Pozwala ona na szybkie udostępnianie plików między iPhone’ami, a także komputerami Mac znajdującymi się w pobliżu. Apple wykorzystuje tutaj połączenie Bluetooth i Wi-Fi.

Reklama

Do tej pory, Android nie zapewniał interesującej alternatywy. Owszem można skorzystać z Bluetooth lub wrzucić plik do chmury, ale nie będzie to równie wygodne, jak sięgnięcie po AirDrop na iPhonie. Pewnym rozwiązaniem jest zainstalowanie Files by Google, ale należy zaznaczyć, że mamy do czynienia z aplikacją, a nie funkcją systemową, która ma szansę stać się standardem.

Fast Share zmienia nazwę na Nearby Sharing

Jak dowiedzieliśmy się w zeszłym roku, wyczekiwaną funkcją wysyłania plików na Androidzie ma być Fast Share. Wykorzystana ona Bluetooth do zainicjowania połączenia, a następnie prześle pliki przez Wi-Fi. Niestety, nadal nie doczekaliśmy się jej masowego wdrożenia, a informacje o rozwoju ucichły. Bez obaw, Google nie porzuciło tego pomysłu.

Serwis XDA Developers zauważył zmiany w Usługach Google Play w wersji 20.03.03. Funkcja szybkiego udostępniania plików zmieniła nazwę na Nearby Sharing. Dodatkowo, pojawiła się informacja, że oba urządzenia muszą znajdować się w odległości około 30 cm. Oczywiście musi być również włączony Bluetooth i Wi-Fi.

(fot. XDA Developers)

Wciąż nie poznaliśmy daty udostępnienia Nearby Sharing wszystkim użytkownikom. XDA Developers wskazuje jednak, że zmiana nazwy i nowa ikona sugerują, że ukończenie prac jest coraz bliżej. Cóż, pozostaje czekać.

Producenci nie zamierzają czekać

Brak realnego konkurenta dla Apple AirDrop, a także ospałość Google, sprawiły, że producenci smartfonów postanowili stworzyć własne rozwiązanie. Firmy Xiaomi, Oppo i Vivo ogłosiły inicjatywę Peer-To-Peer Transmission Alliance, która ma zapewnić nowy, wspólny standard przesyłania plików. Dane będą przerzucane z szybkością około 20 MB/s.

źródło: XDA Developers