(fot. pexels.com)

„AirDrop” w smartfonach z Androidem coraz bliżej. Nadchodzi Nearby Sharing

Google od dłuższego czasu pracuje nad nową metodą przesyłania plików między urządzeniami z Androidem. Ma ona być odpowiedzią na Apple AirDrop.

Reklama

Android pozwoli na szybkie i wygodne wysyłanie plików

Wśród moich ulubionych funkcji na urządzeniach z logo nadgryzionego jabłka znajduje się AirDrop. Pozwala ona na szybkie udostępnianie plików między iPhone’ami, a także komputerami Mac znajdującymi się w pobliżu. Apple wykorzystuje tutaj połączenie Bluetooth i Wi-Fi.

Reklama

Do tej pory, Android nie zapewniał interesującej alternatywy. Owszem można skorzystać z Bluetooth lub wrzucić plik do chmury, ale nie będzie to równie wygodne, jak sięgnięcie po AirDrop na iPhonie. Pewnym rozwiązaniem jest zainstalowanie Files by Google, ale należy zaznaczyć, że mamy do czynienia z aplikacją, a nie funkcją systemową, która ma szansę stać się standardem.

Fast Share zmienia nazwę na Nearby Sharing

Jak dowiedzieliśmy się w zeszłym roku, wyczekiwaną funkcją wysyłania plików na Androidzie ma być Fast Share. Wykorzystana ona Bluetooth do zainicjowania połączenia, a następnie prześle pliki przez Wi-Fi. Niestety, nadal nie doczekaliśmy się jej masowego wdrożenia, a informacje o rozwoju ucichły. Bez obaw, Google nie porzuciło tego pomysłu.

Serwis XDA Developers zauważył zmiany w Usługach Google Play w wersji 20.03.03. Funkcja szybkiego udostępniania plików zmieniła nazwę na Nearby Sharing. Dodatkowo, pojawiła się informacja, że oba urządzenia muszą znajdować się w odległości około 30 cm. Oczywiście musi być również włączony Bluetooth i Wi-Fi.

(fot. XDA Developers)

Wciąż nie poznaliśmy daty udostępnienia Nearby Sharing wszystkim użytkownikom. XDA Developers wskazuje jednak, że zmiana nazwy i nowa ikona sugerują, że ukończenie prac jest coraz bliżej. Cóż, pozostaje czekać.

Producenci nie zamierzają czekać

Brak realnego konkurenta dla Apple AirDrop, a także ospałość Google, sprawiły, że producenci smartfonów postanowili stworzyć własne rozwiązanie. Firmy Xiaomi, Oppo i Vivo ogłosiły inicjatywę Peer-To-Peer Transmission Alliance, która ma zapewnić nowy, wspólny standard przesyłania plików. Dane będą przerzucane z szybkością około 20 MB/s.

źródło: XDA Developers

  1. Tylko to działa do bani. Ile razy próbowałem udostępnić zdjęcia za każdym razem błąd spróbuj ponownie. I tak w kółko.

   1. Bo działa zazwyczaj, gdy ona sprzęty są od tego samego producenta. Lub mają zbliżone wersje Androida.
    Mi raz tylko przeszło z inicjacji przez NFC na wifi direct. Zazwyczaj wpada bluetooth i to tylko jeżeli wcześniej sparowałeś urządzenia, a i to nie było 100% pewne.

    1. To dlaczego za cholerę nie działa to z note 10+ na note 8? Lub note 8 na S8? Lub z note 8 na mi5s czy note 10+ na mi5s? Z S8 na note 8 czy note 10+ też nie działa. I nie ważne czy był to android 9 czy 10. Za każdym razem to samo. Błąd i spróbuj ponownie.

     1. Nie przywykłeś jeszcze do tego pracując na Androidzie? Niestety ale takiej ogólnej „spójności” brakuje temu systemowi :)

     2. Wczoraj po WiFi direct poszło mi nagranie z S9+ na A8 2018. Może to kwestia przypadku. Włączyłem najpierw na S9+, potem na A8.

   2. No bo nie umiesz tego użyć, lub coś zepsuło się z twoim Androidem co jest bardzo możliwe. Na moim starym Galaxy S5 to działa. To działało i działa dobrze, szkoda że natywnie Android tego nie obsługuje tylko producenci muszą dodawać API do Androida. Szybciejj wyślesz plik przez wifi direct niż Bluetooth.

 1. Takich programów jest od groma , które korzystają z Wi-Fi czy BT.Uruchamiasz i ściągasz podając hasło w celu zabezpieczenia sieci.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama