Samsung Galaxy Note 20 Ultra skrzywdzony przez DxOMark? Dopiero 10. miejsce w rankingu

Fotograficzny ranking DxOMark potrafi czasem zaskoczyć. Oto jeden z najważniejszych smartfonów Samsunga, Galaxy Note 20 Ultra, zyskał w testach dopiero 10. lokatę. Jak?

Reklama

Samsung Galaxy Note 20 Ultra na 10. miejscu w DxOMark

DxOMark jest znane z prowadzenia fotograficznego rankingu smartfonów. Raz po raz na jego czołowe miejsca lądują smartfony Samsunga, ale nie tym razem. Galaxy Note 20 Ultra trafił dopiero na 10. miejsce zestawienia. Jakim cudem?

Flagowiec Samsunga zyskał 130 punktów w teście zdjęć oraz 101 punktów oceny możliwości wideo. Recenzenci DxOMark chwalili jakość fotografii uzyskiwanych z Galaxy Note 20 Ultra – jak na Samsunga przystało, kolory są żywe, obiektywy szerokokątne sprawdzają się znakomicie, a zdjęcia nocne wykazują się dobrą szczegółowością. Co raczej oczywiste, przy maksymalnych zbliżeniach widoczny jest spadek jakości.

Również potencjał wideo był raczej wysoki. Skąd więc dziesiąte miejsce na liście DxOMark? Powodów takiej sytuacji jest kilka.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra fot. Miłosz Starzewski
Samsung Galaxy Note 20 Ultra fot. Miłosz Starzewski

Zagadka staje się jasna

Pierwszą rzeczą na jaką warto zwrócić uwagę jest to, że między Galaxy Note 20 Ultra a liderem zestawienia, Xiaomi Mi 10 Ultra, jest tylko 9 punktów różnicy. Czołówka fotograficznych smartfonów świata jest więc bardzo wyrównana pod względem jakości oferowanych zdjęć.

Ponadto warto rzucić okiem na to, jak wyglądają oceny poszczególnych parametrów, które razem składają się na finalną ocenę. Porównując poniższe dwa obrazki, można dojść do ciekawych wniosków.

Galaxy Note 20 Ultra nie ustępuje znacznie flagowemu Xiaomi pod względem zdjęć w większości dziedzin. Mi 10 Ultra ma jednak naprawdę wysoką notę za zoom – stąd też wyraźna przewaga w punktacji końcowej.

Jak to często bywa, powierzchowna ocena potrafi często być bardzo krzywdząca. W tym wypadku jasne staje się, że Samsung Galaxy Note 20 Ultra to wciąż najwyższa półka pod względem fotografii.