smartfon Samsung Galaxy Note 20 Ultra smartphone
Samsung Galaxy Note 20 Ultra (źródło: Samsung)

Samsung zarabia górę forsy na każdym sprzedanym Galaxy Note 20 Ultra 5G

Nie jest tajemnicą, że producenci najwięcej zarabiają na najdroższych sprzętach – „podatek od nowości” nie jest tylko miejską legendą, a w 100% prawdziwym faktem. Galaxy Note 20 Ultra 5G też jest żyłą złota dla Samsunga.

Reklama

Flagowe urządzenia nie bez powodu są drogie. Cena odgrywa w ich przypadku drugorzędną rolę – producenci mogą tu przede wszystkim pokazać swoje możliwości i zastosować wysoce zaawansowane technologicznie rozwiązania, które są drogie, jak każda nowość. Jednocześnie, mimo wszystko potrafią zarobić na nich najwięcej. Nie inaczej jest w przypadku Galaxy Note 20 Ultra 5G.

Ile kosztuje wyprodukowanie Galaxy Note 20 Ultra 5G?

Analitycy z Counterpoint Research przeanalizowali i oszacowali, ile kosztują materiały potrzebne do produkcji Galaxy Note 20 Ultra 5G 128 GB w wersji, która obsłuży także sieć 5G w standardzie mmWave (w Polsce niedostępna).

Jak się okazuje, Bill of Materials zamyka się w kwocie 548,90 USD. Co ciekawe, najdroższym komponentem nie jest wyświetlacz ze wszystkimi dodatkami (91,50 USD), a elementy potrzebne do obsługi sieci 5G (97,20 USD) – dodatkowo ich cenę podwyższa w tym przypadku obsługa mmWave (o 10%). Za procesor Qualcomm Snapdragon 865+ Samsung płaci 57 dolarów, a za kości RAM i flash 61,50 USD. Sporym wydatkiem jest też moduł z aparatami na panelu tylnym (60,30 USD).

Warto zauważyć, że opracowany przez Counterpoint Research Bill of Materials uwzględnia również produkcję i testowanie oraz akcesoria, w tym rysik S-Pen za 25 dolarów – w podobnych zestawieniach często ta część jest pomijana.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G 128 GB (mmWave) Bill of Materials BoM
Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G 128 GB (mmWave) – Bill of Materials (źródło: Counterpoint Research)

Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G 128 GB (mmWave) sprzedawany jest w Stanach Zjednoczonych za 1299 dolarów, więc można policzyć, że Bill of Materials stanowi jedynie ~42% tej kwoty. Należy jednak pamiętać, że trzeba uwzględnić również inne koszty, jakie ponosi producent, m.in. wydatki na R&D i marketing, na które Koreańczycy nie szczędzą pieniędzy.

Mimo wszystko faktem jest, że ten Notatnik jest żyłą złota dla Samsunga i producent zarabia na nim zdecydowanie więcej niż na masowych smartfonach z serii Galaxy A (musi sprzedać ich zdecydowanie więcej, aby zarobić podobną kwotę, co na jednym Galaxy Note 20 Ultra 5G).

źródło: Counterpoint Research

Recenzja Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G