Android 10 jeszcze nigdy nie musiał działać na tak słabej konfiguracji, jak w Galaxy A01 Core

Smartfony nie bez powodu oferują coraz mocniejszą specyfikację, również w segmencie budżetowym. Zarówno sam system operacyjny, jak i dedykowane na niego aplikacje potrzebują bowiem coraz więcej zasobów, aby zapewnić przynajmniej przyzwoitą pracę. Parametry techniczne Samsunga Galaxy A01 Core będą bardzo podstawowe, więc i komfort jego użytkowania prawdopodobnie na podobnym poziomie.

Segment typowo budżetowy powoli zanika, a przynajmniej największe marki wprowadzają na rynek coraz mniej smartfonów z bardzo podstawową specyfikacją, gdyż nawet tanie urządzenia oferują przyzwoite parametry.

Wciąż jednak jest popyt na budżetowce, szczególnie na rynkach rozwijających się. Samsung zamierza na niego odpowiedzieć, wprowadzając do sprzedaży model Galaxy A01 Core.

Samsung Galaxy A01 Core

To nie pierwszy raz, gdy słyszymy o nowym budżetowcu Samsunga. Dwa tygodnie temu w bazie Geekbench pojawił się model o oznaczeniu kodowym SM-013F i wówczas cała branża uznała, że zadebiutuje on na rynku jako Galaxy A01e. Okazuje się jednak, że będzie się nazywał Galaxy A01 Core.

Potwierdzają to liczne agencje, które certyfikowały smartfon Samsunga o oznaczeniu SM-013F (niektóre z nich powiązały go z nazwą Galaxy A01 Core), a także Konsola Play, która ujawniła nowe informacje na temat specyfikacji nadchodzącego budżetowca.

Samsung Galaxy A01 Core – specyfikacja

Z poprzednich doniesień na temat tego modelu wynikało, że zostanie on wyposażony w dość archaiczny procesor MediaTek MT6739WW, który składa się z czterech rdzeni ARM Cortex-A53 o maksymalnej częstotliwości taktowania 1,5 GHz i jest produkowany z wykorzystaniem 28-nm procesu technologicznego.

Wówczas dowiedzieliśmy się też, że smartfon będzie miał na pokładzie również (zaledwie) 1 GB RAM i ma pracować pod kontrolą systemu Android 10. Na razie wszystkie źródła podają jego „pełnoprawną” wersję, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że Samsung zastosuje tu Androida 10 Go Edition.

Tylko takie wydanie może bowiem zapewnić w miarę komfortowe doświadczenie na tak podstawowej specyfikacji. Do tego smartfon ma mieć w nazwie dopisek „Core”, który jest charakterystyczny dla urządzeń Samsunga z Androidem Go Edition właśnie (zob. Galaxy J2 Core 2020).

Samsung Galaxy A01 Core smartphone specs
Samsung Galaxy A01 Core – specyfikacja (źródło: Konsola Play via MySmartPrice)

Konsola Play ujawnia dodatkowo, że Samsung Galaxy A01 Core otrzyma układ graficzny IMG PowerVR GE8100 570 MHz oraz wyświetlacz, który będzie charakteryzował się rozdzielczością 1480×720 pikseli (co przekłada się na proporcje 18,5:9) i dpi na poziomie 320 ppi. Z tych informacji wynika, że ekran powinien mieć zaskakująco małą przekątną, bo ~5,1 cala, ale to raczej mało prawdopodobne – gdzieś musiał wkraść się błąd.

Konsola Play udostępniła też render Galaxy A01 Core, który przywołuje na myśl starsze smartfony Samsunga, na przykład Galaxy A6 czy Galaxy A8. Nadal jednak nie wiemy, jak będzie wyglądał tył tego modelu i ile aparatów się na nim znajdzie.

Wciąż nie znamy także daty premiery Samsunga Galaxy A01 Core.