Google Android 10 Go Edition
Android 10 Go Edition (fot. Google)

Google nie zapomina o budżetowcach – oto Android 10 Go Edition

Pierwszym systemem stworzonym specjalnie z myślą o urządzeniach ze słabszą specyfikacją był Android 8.1 Oreo Go Edition z 2017 roku. Rok później Google udostępniło Androida 9 Pie Go Edition, natomiast dziś koncern z Mountain View ogłosił premierę najnowszego wydania, Androida 10 Go Edition.

Android 10 Go Edition – co nowego?

We wpisie na swoim blogu Google deklaruje, że „Android 10 Go Edition jest szybszy i bardziej bezpieczny” i użytkownik będzie mógł sprawniej przełączać się pomiędzy aplikacjami. Usprawniono również szybkość i niezawodność – programy mają się uruchamiać o 10% szybciej niż na Androidzie 9 Pie Go Edition.

Podobnie jak w Androidzie 10, w Androidzie 10 Go Edition Google postanowiło zwiększyć bezpieczeństwo systemu. W tym celu zaimplementowano w nim nową formę szyfrowania o nazwie Adiantum, stworzoną specjalnie z myślą o budżetowych smartfonach. Co więcej, szyfrowanie danych ma nie wpływać negatywnie na wydajność urządzenia i zapewniać taki sam poziom bezpieczeństwa, jak „pełne” wydanie Androida.

W Androidzie 10 Go Edition Google ulepszyło również aplikacje stworzone z myślą o budżetowych smartfonach, aby ich użytkownicy (dla których nierzadko jest to pierwsze doświadczenie z urządzeniem z Zielonym Robotem) nie mieli problemów z ich obsługą i mogli korzystać z zaawansowanych opcji.

Google przygotowało kilka nowości w aplikacji Google Go, m.in. funkcję „czytaj na głos” – wykorzystuje ona Sztuczną Inteligencję, która czyta na głos wyświetlany na ekranie tekst. Odświeżony program Gallery Go waży natomiast zaledwie 10 MB i wykorzystuje uczenie maszynowe przetwarzane bezpośrednio na urządzeniu, dzięki czemu działa także offline.

Pierwsze smartfony z Androidem 10 Go Edition zadebiutują na rynku już tej jesieni.

Android Go Edition

Google przy okazji pochwaliło się też, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy ponad 500 producentów zaprezentowało ponad 1600 urządzeń z systemem Android Go Edition, które trafiły do sprzedaży w ponad 180 krajach na całym świecie, w tym m.in. do Polski. Koncern z Mountain View informuje również, że smartfony pracujące pod kontrolą tej platformy, stanowią już ponad 80% wszystkich, aktywowanych obecnie budżetowców.

Sukces Androida Go Edition był możliwy dzięki temu, że urządzenia z nim na pokładzie są bardzo tanie (ich ceny zaczynają się już nawet od równowartości 27 dolarów), a do tego oferowane są w przeróżnych konfiguracjach sprzętowych, dzięki czemu spełnią oczekiwania klientów o różnych preferencjach.

Android Go Edition
Android Go Edition (fot. Google)

Źródło: Google