Brak ładowarki w pudełku – pierwszy producent smartfonów z Androidem już to legalizuje

Zaczęło Apple – w zestawach ze smartfonami tej firmy nie znajdziemy już dołączonej ładowarki ani słuchawek. Wydawało się, że inni producenci nie będą ślepo podążać za tym wzorem. Cóż, dokładnie to się dzieje.

Reklama

iPhone’y bez ładowarek w zestawach

Jeśli kupimy nowego iPhone’a 12, w pudełku ze smartfonem nie znajdziemy żadnych dodatkowych akcesoriów pokroju ładowarki czy słuchawek. Apple zdecydowało, że tak będzie bardziej ekologicznie dla planety Ziemi. Z pewnością jest to też bardziej ekonomiczne dla samego giganta z Cupertino, który teraz zapewnia możliwość doposażenia się o ładowarkę, ale – rzecz jasna – odpłatnie.

W pudełku ze smartfonami Apple ładowarki brak (fot. EverythingApplePro)

Zresztą, nie tylko tegoroczne iPhone’y mają uboższe zestawy, bo teraz każdy model kupiony od Apple zostanie nam przesłany bez ładowarki i słuchawek.

Reklama

Samsungowi już nie tak wesoło

Niektóre oddziały Samsunga, w momencie premiery iPhone’a 12 żartowały sobie w mediach społecznościowych z faktu, że ładowarki nie będą już częścią zestawu sprzedażowego urządzeń Apple. Szybko okazało się, że był to pusty śmiech, a włodarze Samsunga sami przymierzają się do takiego zagrania – a przynajmniej w niektórych krajach.

Dokumenty certyfikacyjne Anatel, brazylijskiej agencji regulacyjnej, wyraźnie wskazują, że następne smartfony Samsunga nie będą tam sprzedawane razem z ładowarką i słuchawkami. Fragment, który o tym wspomina, jest widoczny na poniższym zdjęciu.

(fot. tecnoblog.net)

To sygnał, że przynajmniej w niektórych regionach Samsung zamierza zrezygnować z dołączania dodatkowych akcesoriów do zestawów sprzedażowych ze smartfonami. Co prawda już przy dystrybucji Galaxy Note 20 oraz Galaxy S20 w Stanach Zjednoczonych słuchawki AKG nie pojawiły się w pudełku, ale były opcją dostępną bezpłatnie dla kupujących. Teraz Samsung pójdzie o krok dalej i zrezygnuje z ładowarki.

Ciekawi jesteśmy, jak Samsung będzie tłumaczył tę zmianę oraz czy we wszystkich krajach zostanie wdrożony nowy system dystrybucji. Czekamy na styczniową premierę nowych Galaxy S21, która powinna rzucić nieco więcej światła na ten temat.

 1. Dla mnie spoko – o ile odpowiednio zmniejszą cenę i przeznaczą część zysków na utylizację dodatkowych śmieci z opakowań po osobno kupowanych ładowarek i słuchawek.

  Bo w wycieranie sobie gęby troską o środowisko, jakie zabawnie uprawia Apple, raczej nikt nie uwierzy w tym momencie.

  1. Nie liczyłbym na zmniejszenie ceny. Sprzęt zapewne będzie sprzedawany w tej samej cenie co pełnowartościowy (z ładowarką) zestaw. Apple przynajmniej tak robi :)

 2. Jak dla mnie akceptowany ruch o ile ładowarki będą bardziej uniwersalne. Powoli takie się pokazują. Nie może być tak że potrzeba innej ładowarki do Xiaomi a innej do Huawei (szybkie ładowanie). Poza tym powinien być wybór czy chcę z ładowarką czy bez, no i cena różna.

  1. Dokładnie, wybieram kolor smartfona, ilość pamięci i akcesoria typu słuchawki ładowarkę po kabelku lub indukcyjną. Normalnie jak w salonie samochodowym, golas w podstawie i dalej dobierasz :)

   1. No tak, ale furą-golasem możesz już jeździć całe lata, podczas gdy telefonu bez ładowarki długo nie poużywasz.

    1. Bo wcale nie jest tak, że z poprzedniego telefonu nie możesz użyć tej samej ładowarki, najwyżej zmieniając kabelek jeśli się używało starocia z microusb zamiast usb-c :D

     1. A poprzedni telefon leży w szafce bo mało kto go kupi bez ładowarki, ok zepsuł się to rzeczywiście ładowarka może mieć drugie życie ale raczej gdy kupujesz telefon to stary albo oddasz członkowi rodziny albo go sprzedasz i wtedy najpopularniejsze będzie że się nie sprzeda wogóle albo będzie długo leżał i w końcu za kilka stówek przy większm szczęściu sprzeda się.

 3. Czekam aż Apple nasra do pudełek. A inni to skopiują.

  Sorry za słownictwo ale już nie mam słów do tego kopiowania kretynów z Cupertino.

  1. Wszyscy producenci „zazdraszczają” Apple wyników finansowych i talentu do przekuwania idiotycznych (w innych przypadkach) pomysłów w złoto, więc durnowato je kopiują. Zupełnie pomijają fakt, że nie dysponują tak ogromną bazą ślepo i fanatycznie oddanych klientów…

 4. Nie ma uniwersalnej ładowarki do każdego Smartfona.Kompatybilność z danymi rozwiązaniami nie ma sensu gdy producent przygotowuje dane ogniwo pod odpowiedni prąd i napięcie.Żywotność będzie dużo tutaj znaczyła zwłaszcza gdy używamy zamiennika.Do nie dawna podstawowym napięciem było 5V i prąd 2A dla ogniw ale to się zmienia.5V i 1A już dawno poszedł w zapomnienie i jedynie na niskiej jakości ogniwach od Apple można stosować takie parametry (sam nie testowałem to się nie wypowiem ale wiele osób wypowiadających się na ten temat pisało nawet o 5V i 0.75A).Ja przynajmniej z własnego doświadczenia wiem jak ważne jest posiadać ładowarkę odpowiednią dla swojego Smartfona.
  Gdy producent danego Smartfona dodaje ładowarkę, która jest kompatybilna dla Napięć 2, 5, 9, 12V i Prądów 2, 3, 4, 5 i 6A to po co dodawać do Smartfona kolejną ładowarkę jak takie już były zwłaszcza gdy maksymalnie obsługiwały 30W.Nowa generacja przynosi moc 60W a nawet 100W i tutaj jak najbardziej przyda się oryginalna ładowarka chociażby od Xiaomi, Oppo czy Huawei.Nowe ładowarki są tak konstruowane by ciepło największe powstawało na samej ładowarce w części bliskiej gniazda elektrycznego i to jest największy plus dzisiejszych ładowarek, które muszą być jeszcze przez ogniwo obsługiwane przez to nadmiernie nie rozgrzewając samego ogniwa.

 5. Jeśli będzie to opcja do wyboru – ok, mogę zrozumieć że parę osób faktycznie z tego skorzysta i wybierze wersję bez ładowarki, bo nie potrzebuje kolejnej. Jeśli jednak ładowarki zabraknie w każdym pudełku będzie to naprawdę żałosne posunięcie, ale niestety nic na to nie poradzimy.

 6. Różnica jest taka że w ekosystemie Androida wszystkie ładowarki pasują do siebie, w ekosystemie apple nie :)

 7. Ekologia haha. . . Wystarczy wyjść na zewnątrz, śmieci wypadaja ze śmietników, zużyte jednorazowe rękawiczki i maski rozdeptane na chodnikach. Ludzie to wy jesteście przyczyną niszczenia planety. Wasza predkosc spożywania byke jak najprędzej i najwiecej. I wywalić. Przezyc 80 lat i zamienic sie w kompost. Porazka systemu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama