(fot. pixabay.com)

Świetne wyniki Apple. Cały rynek komputerów ponownie ze wzrostami

Oczywiście rynek komputerów lata świetności ma już za sobą, ale z pewnością nie można mówić, że sytuacja jest zła. Co więcej, ostatnie kwartały, a także cały miniony rok, udowodniły, że producenci mają powody do zadowolenia.

Reklama

Dobry ostatni kwartał 2021 roku

Przez wiele lat, między innymi za sprawą coraz dłuższego cyklu życia, braku większych nowości, a także rosnących możliwości smartfonów i tabletów, rynek komputerów zauważalnie wyhamował, a także odnotowywał spadki sprzedaży. Niektórzy zwiastowali koniec klasycznych komputerów i laptopów, ale te przewidywania można uznać za co najwyżej wróżenie z fusów.

Jasne, sytuacja związana ze sprzedażą komputerów nie wyglądała zbyt dobrze. Tym bardziej, że brakowało wyraźnych znaków, aby miała nastąpić odczuwalna poprawa. Cóż, najwidoczniej spadki nie mogły trwać wiecznie – 2020 rok przyniósł największe wzrosty od 10 lat, a to nie koniec.

Zanim przejdziemy do podsumowania sytuacji w całym 2021 roku, to skupmy się na ostatnim kwartale. Tutaj możemy mówić o nieznacznym wzroście względem tego samego okresu w 2020 roku. Wysyłki wyniosły łącznie 91,7 mln sztuk, co oznacza skromny wzrost o 0,8% rok do roku.

Rynek komputerów Q4 2021
(fot. Canalys)

Pierwsza piątka największych producentów wyglądała następująco w Q4 2021: Lenovo, HP, Dell, Apple i Acer. Warto zauważyć, że Lenovo i HP odnotowali spadki – odpowiednio 6,5 i 3%. Natomiast najlepiej poradziło sobie Apple, zdobywając wynik lepszy o 9% . Z pewnością jest to zasługa nowych modeli wyposażonych w autorskie procesory ARM.

Rynek komputerów w 2021 roku

Przejdźmy wreszcie do podsumowania całego minionego roku. Z danych udostępnionych przez firmę analityczną Canalys wynika, że rynek komputerów odnotował wzrost o 14,6%, co przekłada się na wysyłki na poziomie 341 mln sztuk. Naprawdę dobry rezultat, szczególnie biorąc pod uwagę świetne wyniki w 2020 roku i problemy z łańcuchami dostaw.

Lista największych producentów wygląda podobnie jak w czwartym kwartale, czyli na podium mamy Lenovo, HP i Della. Tuż za znalazło się Apple, a pierwszą piątkę zamyka Acer. Wszyscy mogą pochwalić się wzrostami, a największe należą do zespołu Tim Cooka – 28,3% rok do roku. Możemy więc powiedzieć, że strategia oparta na rozstaniu się z Intelem i postawieniu na własne układy przyniosła oczekiwane rezultaty.

Rynek komputerów 2021
(fot. Canalys)

Pozostali producenci, ujęci łącznie w kategorii „Others”, również mają powody do zadowolenia – wysyłki na poziomie ponad 72 mln egzemplarzy i wzrost o 12,1% rok do roku. Należy jeszcze dodać, że przez cały rok przychody z rynku komputerów przekroczyły 250 mld dolarów w porównaniu z 220 mld dolarów w 2020 roku.

Jak będzie wyglądał rynek komputerów w tym roku? Możliwe, że czekają nas kolejne wzrosty lub ewentualnie stagnacja. Nie stawiałbym na spadki sprzedaży.