(fot. pixabay.com)

Sprzedaż komputerów mocno w górę. To największy wzrost od 2010 roku

Mimo pandemii koronawirusa, która wpłynęła na wiele branż, sprzedaż komputerów nie tylko nie spadła, ale osiągnęła spore wzrosty. Dla wielu producentów był to naprawdę dobry rok.

Reklama

Sprzedaż komputerów w IV kwartale 2020 roku

Owszem, już w poprzednich kwartałach widoczne były wzrosty sprzedaży, ale ostatnie trzy miesiące roku okazały się tymi najlepszymi. Niewykluczone, że na wynik wpłynął okres świąteczny. Jak wynika z raportu udostępnionego przez firmę analityczną Canalys, łącznie wszyscy producenci sprzedali ponad 90 mln komputerów, co oznacza wzrost na poziomie 25,4% rok do roku.

sprzedaż komputerów
(fot. Canalys)

Pierwsze miejsce należy do Lenovo, które zgarnęło ponad 25% całego rynku i odnotowało wyniki lepsze o 29,1% niż w 2019 roku. Co ciekawe, drugie HP nie mogło liczyć na równie imponujące wzrosty – „tylko” 10%. Wrażenie robi także wynik wykręcony przez Apple. Firma Tima Cooka może pochwalić się wzrostem na poziomie 45% rok do roku. Prawdopodobnie to zasługa także nowych MacBooków z autorskimi procesorami ARM.

Reklama

Każdy producent należący do pierwszej piątki zakończył czwarty kwartał z zauważalnymi wzrostami. W przypadku pozostałych firm, zebranych w kategorii „Others”, także mamy do czynienia z lepszymi wynikami niż w 2019 roku.

Sprzedaż komputerów w 2020 roku

Firma Canalys postanowiła podsumować również cały minionym rok i tutaj także mamy dobre informacje dla producentów. Sprzedaż komputerów wzrosła bowiem o 11%, co przełożyło się na nieznacznie ponad 297 mln sztuk. Stanowi to najwyższy całoroczny wzrost od 2010 roku i najwyższy wolumen dostaw od 2014 roku.

sprzedaż komputerów
(fot. Canalys)

Pierwsza piątka wygląda identycznie, jak w przypadku czwartego kwartału – Lenovo, HP, Dell, Apple i Acer, chociaż wzrosty nie są już aż tak duże. Przedstawiają się one następująco: Lenovo – 11,9%, HP – 7,1%, Dell – 8,2%, Apple – 16,6% oraz Acer – 17,4%. Pozostałe firmy, występujące razem pod nazwą „Others”, zaliczyły wzrost na poziomie 12,8%.

Sprzedaż komputerów była przede wszystkim napędzana przez notebooki i mobilne stacje robocze, których dostawy wzrosły o 44%, osiągając łącznie 235,1 mln sztuk. Z drugiej strony, dostawy komputerów stacjonarnych i stacjonarnych stacji roboczych spadły o 20% w porównaniu z zeszłym rokiem, osiągając 61,9 miliona sztuk w 2020 roku.

  1. Teraz wzrost ale za rok dwa będzie spadek zanim ramy ddr5 nie wejdzie do średnio pułkowych sprzętów wtedy znów będzie zwyrzka. Teraz te statystyki napedzaje e lekcje obecne na całym świecie i np. Jak w Polsce zapomogi w celu kupna komputera dla domostw rolniczych. Dodatkowo Apple wypuściło jakąś w końcu lekką rewolucję więc widać to spodziewane boom

    1. Gdyby powstał wydajny laptop na ARM z Windows i programami natywnie działającymi na ARM sam bym rozważył wymianę laptopa. Ale, szybko to nie nastąpi bo deweloperzy są zbyt leniwi żeby przepisać swoje programy na Windows pod architekturę ARM.

      1. To nie lenistwo deweloperów a kwestia rynku. Developerzy nie mają nic tu wspulnego. To tak jak byś powiedział, że w Polsce jest mało dobrych dróg bo drogowcy są leniwi. Jak pojawi się więcej sprzętów ARM i firmy pokażą jak Apple, że te rozwiązania są lepsze to i aplikacje zostaną przeniesione na ARM a tak to nikt nie będzie kładł dużo kasy tylko po to by z 1% rynku miało dobrze. Poza tym bulem narazie development ARM jest brak wsparcia dokeryzacji przez co nawet teraz programiści nie chcą się przesiadać na architekturę ARM (mowa o ios) gdyż bez kontenerów musisz mieć cały system skonfigurowany pod jeden projekt co jest mało wygodne i dodatkowo trzeba przejść przez proces instalacji każdego z komponentów

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama