Sony Xperia 10 i Xperia 10 Plus (fot. @rquandt Winfuture)

Xperia XA3 i Xperia XA3 Plus zadebiutują na rynku jako Sony Xperia 10 i Xperia 10 Plus

Seria Xperia XA3 jest dla nas jedną wielką niespodzianką. Co więcej, właśnie okazuje się, że to nie koniec zaskoczeń, bowiem Sony (rzekomo) postanowiło zmienić nazwy nadchodzących modeli na Xperia 10 i Xperia 10 Plus, uśmiercając tym samym linię Xperia XA po zaledwie trzech generacjach.

Wychodzi więc na to, że 2019 rok będzie początkiem nowego rozdziału w przypadku niżej pozycjonowanych smartfonów nie tylko dla Samsunga. Koreańczycy w zeszłym miesiącu wprowadzili bowiem na rynek zupełnie nową serię Galaxy M (zob. Galaxy M10, Galaxy M20). Teraz okazuje się, że również Sony pożegna się z linią Xperia XA i zastąpi ją rodziną urządzeń, oznaczoną „10” (a później zapewne „20” i „30”).

Nie wiadomo, dlaczego Japończycy zdecydowali się na taki krok, ale takie posunięcie sugeruje, że zmiana nazewnictwa nie ominie także innych linii. Pod znakiem zapytania staje tym samym premiera Xperii L3 i Xperii XZ4, chyba że Sony przez jakiś czas zgodzi się mieć małą „niekonsekwencję nomenklaturalną” w portfolio. Prędzej czy później producent powinien jednak uporządkować swoją ofertę, więc powinniśmy być na to przygotowani.

Dlaczego Xperia 10 i Xperia 10 Plus, a nie Xperia XA3 i Xperia XA3 Plus

Zmiana nazewnictwa najprawdopodobniej spowodowana jest faktem, że nadchodzące smartfony będą całkowicie inne od swoich poprzedników, ponieważ Sony wyposaży je w wyświetlacze o proporcjach 21:9. Ekran ma mieć przekątną 5,9 cala w Xperii 10 i 6,5 cala w Xperii 10 Plus. Jednocześnie Japończycy zdecydowali się umieścić panel niesymetrycznie – gruba ramka jest tylko na górze, podczas gdy ta na dole jest dosłownie minimalna (podobnie jak w Alcatelu 5).

Wiele wskazuje też na to, że pod względem designu oba smartfony będą identyczne. Poniżej możecie bowiem zobaczyć rendery Xperii 10 Plus i urządzenie wygląda praktycznie tak samo jak Xperia 10, tylko jest troszkę większe.

Xperia 10 i Xperia 10 Plus najprawdopodobniej zadebiutują oficjalnie podczas nadchodzących targów MWC 2019 w Barcelonie. Sony zaplanowało swoją konferencję na 25 lutego (poniedziałek) na godzinę 8:30.

Źródło: @ishanagarwal24, WinFuture