Xiaomi MIUI 12
MIUI 12 (źródło: Xiaomi)

Jest aktualizacja do MIUI 12 dla Redmi 6 i Redmi 6A, ale tylko dla odważnych

Wraz z oficjalną zapowiedzią swojej nowej wersji systemowej nakładki na Androida, Xiaomi opublikowało długą listę urządzeń, które w przyszłości powinny otrzymać stosowaną aktualizację. W międzyczasie Chińczycy zdecydowali się jednak na usunięcie z niej kilku modeli, w tym szerzej omawianych w dalszej części artykułu smartfonów Redmi 6 oraz Redmi 6A. Jak widać, Xiaomi zmieniło zdanie, ponieważ „stabilna” wersja oprogramowania powoli zaczyna stawać się ogólnodostępna dla wszystkich użytkowników. Słowo „stabilna” nie bez powodu zostało tutaj ujęte w cudzysłów…

Za podjęciem takiej, a nie innej decyzji przemawiały przede wszystkim liczne niedogodności, pojawiające podczas prób dostosowania wyżej wspomnianych modeli do wymogów MIUI 12, które skutkować miały drastycznym spadkiem ich wydajności. Użytkownicy tych smartfonów nie kryli swojego niezadowolenia – w tym scenariuszu Redmi 6 i Redmi 6A ostatecznie mogły liczyć na jedną dużą aktualizację Androida i tylko dwie aktualizacje MIUI, co – patrząc przez pryzmat wsparcia dla wielu innych urządzeń producenta – słusznie mogło zostać uznane za wyjątkowo skromne.

smartfon Xiaomi Redmi 6 smartphone

MIUI 12 (nie) dla Redmi 6 i Redmi 6A

Zgodnie z postem na oficjalnym blogu producenta, MIUI 12 jest już dostępne do pobrania na modele Redmi 6 i Redmi 6A. Tutaj sprawy zaczynają przybierać co najmniej niecodzienny obrót, ponieważ Xiaomi zamiast zachęcać do jak najszybszej aktualizacji… wprost ją odradza. Co ciekawe, z tych samych powodów, dla których anulowało ją w pierwszej kolejności. Co zatem poszło nie tak?

Po roku przygotowań, stabilna wersja MIUI 12 dla modeli Redmi 6/6A jest już gotowa do pobrania. Po przetestowaniu jej przez nasz dział rozwojowo-badawczy ds. oprogramowania, doszliśmy do wniosku, że może ona nie spełniać wszystkich standardów jakości OTA ze względu na niewystarczającą wydajność sprzętową obu smartfonów.Xiaomi Update Tracker

W poście podkreślono również, że stabilna wersja MIUI 12 nie jest w stanie zapewnić tym smartfonom zadowalającej wydajności, a użytkownicy mogą doświadczać przestojów i powolnego uruchamiania aplikacji podczas codziennych czynności. Warto tutaj zaznaczyć, że obydwa smartfony działają obecnie pod kontrolą systemu Android 9 Pie, zaś sama nakładka pierwotnie projektowana była z myślą urządzeniach działających na Androidzie 10.