Quick Charge 5 (fot. Qualcomm)

Powitajcie Quick Charge 5! Wystarczy 15 minut, aby naładować smartfon

Qualcomm pochwalił się specyfikacją technologii szybkiego ładowania Quick Charge 5. W założeniach, zapewnia ona moc powyżej 100 W i powinna pozwolić na pełne naładowanie smartfona w zaledwie kilkanaście minut.

Quick Charge 5 – oto, na co pozwala superszybkie ładowanie

Aktualnie klienci Apple, wybierający nawet najdroższego iPhone’a 11 Pro Max, otrzymują w zestawie ładowarkę o mocy tylko 18 W. To i tak znacznie lepiej niż w 2018 roku, gdy wszystkie smartfony z Cupertino było sprzedawane z ładowarką zapewniającą tylko 5 W.

Qualcomm Quick Charge 5
Quick Charge 5 (fot. Qualcomm)

Konkurencja pod tym względem wypada znacznie lepiej – przykładowo Samsung oferuje już ładowarkę o mocy 45 W. Co więcej, producenci, szczególnie z Państwa Środka, intensywnie pracują nad własnymi technologiami mega-sprawnego dostarczania energii do akumulatorów. Xiaomi obecnie walczy z autorskim rozwiązaniem Super Charge Turbo o mocy 120 W, a Oppo zaprezentowało już technologię Super VOOC oferującą imponujące 125 W.

Niebawem naprawdę szybkie ładowanie powinno stać się standardem, przynajmniej w smartfonach z górnej półki. Firma Qualcomm przedstawiła Quick Charge 5 i zapowiedziała, że pierwsze urządzenia obsługujące nową technologię zadebiutują już wkrótce.

Quick Charge 5.
Quick Charge 5 (fot. Qualcomm)

Według udostępnionych informacji, Quick Charge 5 jest w stanie zapewnić moc ponad 100 W – nie poznaliśmy jeszcze dokładnej wartości. No dobrze, a co dokładnie otrzymamy w praktyce? Qualcomm obiecuje, że smartfon wyposażony w akumulator o pojemności 4500 mAh, od 0% do 50%, naładujemy w zaledwie 5 minut. Z kolei pełne ładowanie, od 0% do 100%, ma trwać tylko 15 minut. Trzeba przyznać, że wyniki robią wrażenie.

Pierwsze smartfony z QC 5 jeszcze w tym roku

Warto zaznaczyć, że w celu osiągnięcia mocy powyżej 100 W, smartfon powinien być wyposażony w dwa akumulatory. Przykładowo, wspomniany wcześniej akumulator 4500 mAh, musi składać się z dwóch ogniw – każde po 2250 mAh i wówczas oba ładowane są jednocześnie. Taka konfiguracja, według zapewnień Qualcomma, powinna pozwolić także na obniżenie wytwarzanej temperatury o około 10℃.

Quick Charge 5 jest zgodny ze standardem USB-PD (Power Delivery) oraz jest wstecznie kompatybilny z QC2 i nowszymi technologiami. Oznacza to, że ładowarką QC5 będzie można ładować starsze urządzenia. Oczywiście w celu wykorzystania mocy oferowanej przez QC5 trzeba będzie posiadać odpowiedni smartfon.

Qualcomm podaje, że technologia jest wspierana przez urządzenia wyposażone w Snapdragony 865 i 865+. Natomiast pierwsze smartfony, które naładujemy do pełna w kilkanaście minut, mają zadebiutować już w trzecim kwartale 2020 roku.