procesor Qualcomm Snapdragon 888 processor

Najważniejszy procesor Qualcomma 2021 roku już tu jest. Snapdragon 888 zaprezentowany

Qualcomm uznawanym producentem procesorów mobilnych. Miliony smartfonów działają dzięki chipsetom Snapdragon, a każdego roku starsze chipy są zastępowane nowymi. Dziś zaprezentowano najnowszy, flagowy układ Snapdragon 888, który trafi do najlepszych smartfonów 2021 roku.

Następca Snapdragona 865

Nowy SoC (System-on-Chip) Qualcomma to bezpośredni sukcesor Snapdragona 865. Tym razem zdecydowano się na pewne odejście od dotychczasowej numeracji, którą corocznie stopniowano. Snapdragon 888 nawiązuje do cyfry „8”, będącej symbolem pomyślności w kulturze chińskiej. Zmiana wiąże się także z wieloma różnicami względem poprzedniego topowego procesora – w nowym chipie wykorzystuje się modem X50 5G trzeciej generacji oraz silnik AI szóstej generacji.

Qualcomm na razie nie podał pełnej specyfikacji układu. To wieloletnia tradycja, która stanowi, że dopiero drugiego dnia grudniowej konferencji Qualcomm Tech Summit podaje się wszystkie szczegóły dotyczące nowych procesorów.

Źródła powołują się na nieliczne, dość ogólne informacje – na przykład dotyczące tego, że Snapdragon 888 wyposażono w trzecią generację platformy Elite Gaming, co powinno przynieść „najbardziej znaczące zwiększenie wydajności grafiki Qualcomm Adreno”.

Obiecuje się także, że nowy procesor przekształci smartfony w aparaty o profesjonalnej jakości. Telefony wyposażone w Snapdragona 888 będą mogły robić zdjęcia z szybkością przesyłania danych 2,7 gigapikseli na sekundę, co odpowiada jakimś 120 zdjęciom w rozdzielczości 12 Mpix na sekundę. To o 35% lepszy wynik niż w wypadku Snapdragona 865.

Do tego oczywiście należy dodać kompletnie zintegrowany modem 5G (mmWave i sub-6 GHz) – poprzednik nowego procesora był skonstruowany tak, że układ modemu musiał być montowany oddzielnie, co wpływało na prądożerność takiego zestawu. Ponadto na lepszą wydajność energetyczną Snapdragona 888 powinien przełożyć się też proces technologiczny 5 nm, w którym powstaje procesor.

Procesor pierwszego wyboru dla flagowców 2021 roku

Snapdragon 888 pojawi się na pewno w najważniejszych smartfonach takich marek jak Xiaomi, LG, OnePlus, Motorola, Asus, Lenovo i Oppo. Xiaomi podkreśliło, że procesor trafi do najnowszego flagowca marki, Mi 11. Oppo zaprezentuje nowego przedstawiciela serii Find X, którego sercem także będzie Snapdragon 888. Podobną zapowiedź miało dla nas Realme.

Koncept Realme Race – jednego z pierwszych smartfonów ze Snapdragonem 888

Czekamy na więcej szczegółów dotyczących specyfikacji technicznej nowego SoC, i oczywiście – na pierwsze modele urządzeń, które będą w stanie wykorzystać jego moc.