Razer Phone (fot. Razer)

Oficjalna lista smartfonów, wspierających ładowanie Quick Charge 4.0, jest oszałamiająco… krótka

Szybkie ładowanie to zdecydowanie jedna z tych technologii, w której bardzo szybko można się zakochać. Niektórzy producenci urządzeń mobilnych opracowują własne standardy, inni z kolei polegają na rozwiązaniach twórców procesorów. Qualcomm sukcesywnie rozwija swój, Quick Charge, lecz jego najnowsze wersje jakoś nieszczególnie chcą się przyjąć na rynku.

Standard Quick Charge nie jest już pierwszej młodości, gdyż został oficjalnie zapowiedziany przez Qualcomma w listopadzie 2016 roku, czyli prawie 1,5 roku temu. Co więcej, w czerwcu 2017 roku producent zaprezentował jego ulepszoną wersję, Quick Charge 4+, która zapewnia o 15% szybsze i o 30% wydajniejsze ładowanie niż QC 4.0. Wydawałoby się więc, że nic, tylko brać, prawda?

Cóż, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej niż moglibyśmy się tego spodziewać. Quick Charge 2.0 z uporem maniaka stosuje w swoich high-endach Samsung, w tegorocznych, tj. Galaxy S9 i Galaxy S9+, również. W większości zeszłorocznych flagowców zapewniano z kolei kompatybilność z Quick Charge 3.0 (mowa tu m.in. o HTC U11, LG V30, LG G6, Nokii 8), aczkolwiek w tych z 2016 roku także dość często było to spotykane (HTC 10, LG V20, LG G5, ZTE Axon 7).

Producenci solidarnie omijają jednak szerokim łukiem Quick Charge 4.0, nie mówiąc już o Quick Charge 4+. Do tej pory jedynym, który pokusił się o wsparcie dla pierwszej z ww. technologii, jest Razer (chodzi oczywiście o Razer Phone). Drugą z kolei, jako jedyna, zaimplementowała Nubia w modelu Nubia Z17, lecz w tym przypadku jest to kompatybilność bardziej teoretyczna, gdyż w zestawie sprzedażowym dołączana jest ładowarka, obsługująca maksymalnie Quick Charge 3.0.

To trochę smutne, jak małą popularnością cieszą się Quick Charge 4.0 i Quick Charge 4+. Ja osobiście jestem wielkim fanem superszybkiego ładowania (w swoim Huawei Mate 9 mam ładowarkę 24W) i uważam, że producenci powinni korzystać z dostępnych rozwiązań. Wygląda jednak na to, że ci, którzy mają podobny pogląd na szybkie ładowanie, tworzą własne standardy (jak wspomniany Huawei, a do tego też Oppo czy OnePlus).

Lista urządzeń, obsługująca standardy Quick Charge 4, Quick Charge 3.0 i Quick Charge 2.0

Źródło: Qualcomm przez Android Police