Ważne

Qualcomm zapowiada jeszcze szybsze ładowanie – Quick Charge 4+

Chociaż technologia Quick Charge 4.0 nie zdążyła jeszcze zagościć w żadnym, komercyjnym urządzeniu, to Qualcomm właśnie zapowiedział jej ulepszoną wersję. I można ją już nawet znaleźć w jednym z niedawno zaprezentowanych smartfonów. Jest jednak jedno “ale”.

Jak nietrudno się domyślić, Quick Charge 4+ zapewni jeszcze lepsze osiągi niż Quick Charge 4.0. Nie jest to jednak zmiana tak rewolucyjna, aby nowsza technologia “zasługiwała” na numerek 5.0. Co się więc zmieniło? Ano trzy rzeczy.

Po pierwsze, dzięki ulepszonemu Dual Charge i obecności dodatkowego układu, zarządzającego energią, podczas procesu ładowania emitowane są znacznie mniejsze ilości ciepła, ale mimo to, jednocześnie skraca się też czas uzupełniania akumulatora. Po drugie, ta sama technologia pozwala również “prowadzić” prąd do chłodniejszych części baterii, co dodatkowo zmniejsza prawdopodobieństwo jego przegrzania.

I w końcu po trzecie, ostatnie, Quick Charge 4+ “wyposażono” w szereg zabezpieczeń i czujników, które na bieżąco monitorują temperaturę zarówno samego ogniwa, jak i złącza, przez które przekazywana jest energia. Pozwala to przeciwdziałać ewentualnemu przegrzaniu akumulatora oraz uszkodzeniu wtyczki USB Typu C (jest ona wymagana, aby obsłużyć ten standard).

Koniec końców, Quick Charge 4+ ma być o 15% szybsze i o 30% bardziej wydajne od Quick Charge 4.0 przy jednoczesnym obniżeniu temperatury ładowania o nawet 3°C. Brzmi zacnie, prawda? To teraz przejdźmy do tych nieco mniej optymistycznych wiadomości.

Qualcomm Quick Charge 4+

Jak wspomniałem, aktualnie żadne, komercyjne urządzenie nie obsługuje Quick Charge 4.0. Nawet tegoroczne flagowce ze Snapdragonem 835 oferują jedynie Quick Charge 3.0. Jeżeli zaś chodzi o Quick Charge 4+, to niedawno na rynku zadebiutował smartfon, które wspiera tę technologię – jest to Nubia Z17. Ale jest pewien problem.

Polega on na tym, że w zestawie sprzedażowym, razem z tym sprzętem, znajdzie się ładowarka, obsługująca jedynie Quick Charge 3.0 (zachowana jest wsteczna kompatybilność). Dlaczego? Trudno szukać takich informacji, czy to na stronie Nubii, czy Qualcomma, ale jedną z najbardziej prawdopodobnych wersji jest ta, że na rynku nie ma jeszcze ładowarek, które “udźwignęłyby” Quick Charge 4+.

Pozostaje jeszcze jedno pytanie: czy w sytuacji, gdzie dostępna jest już nowsza technologia, producenci nadal będą sięgać do “gorszego” Quick Charge 4.0? Osobiście jestem przekonany, że tak. Wątpię bowiem, że koszty, związane z implementacją jednego i drugiego rozwiązania, są dokładnie takie same.

Źródło: Qualcomm dzięki Android Police

Komentarze

 • Rozumiem ze QC3.0 jest za wolne? Lepiej by sie zajeli by w trybie szybkiego ladowania tak samo sie baterie zuzywaly jak w podczas normalnego ladowania.
  Jak gdzies jestesmy w domu/pracy/szkole/aucie to QC3 starcza chyba ze oni mysla ze ktos usiadzie na chwile na mniej niz 5 minut by podladowac szybko telefon wtedy spoko ale jak jestesmy w domu to po co ta predkosc? tym bardziej ze telefony maja coraz trudniejszy dostep do bateri by ja wymienic jak padnie.

  • Mlody

   A jest moze jakas apka do zarzadzania szybkim ladowaniem? Np ustanowic reguly ze w ciagu dnia ma ladowac szybko a w nocy kiedy spimy ladowac wolno? Albo zeby sama zarzadzala tym na podstawie historii zuzycia baterii?

   • niestety producenci mają to gdzieś, trzeba się cieszyć że niektórzy wogle oferują przełącznik normalne/szybkie a co dopiero ustawienia do zarządzania że gdy jest noc – ładuj najwolniej jak się da.
    Najlepszym przykładem że producentom nie zależy na baterii jest fakt że jak podłączysz baterie 99% to zacznie ją ładować a w tym stanie jest to bardzo niepolecane bo nabija prawie cały cykl a w nocy potrafi samoczynnie spaść 2x o 1% i też zaraz podbija znowu do 100%, powinni też dać w opcjach ograniczenie ładowania bo jak jesteśmy cały weekend w domu to niepotrzebujemy ładować do 100% tylko do 80%.
    Więc pytanie po co samsung w S8 czy S7 wprowadza tryby by dbały o wypalanie się wyświetlacza skoro ludzie wywalą telefon bo niewymienna bateria obklejona klejem padnie?

   • Dobrym rozwiązaniem na to jest stosowanie różnych ładowarek – na noc ładujesz wolną ładowarką (może leżeć przy łóżku), a w ciągu dnia szybką.

   • cukru

    Sony coś takiego zrobiło, a niestety nie mówi się zbytnio o takich rozwiązaniach.

 • Warkotwar

  Nubira Z17 dostała QC4+ A Samsung S8 posiada QC której generacji?

  • Endzior

   NUBIA ;) Nubira to model auta.

  • QC 3.0.

   • jesteś pewny? samsungowe ładowanie to odpowiednik QC2.0 i nawet na miernikach było że S8 pobiera 15W max a inne 18W

   • Endzior

    Z tego co ja się naczytałem na forach to S8 ma stare QC2 przynajmniej te modele z Exynosem.

 • Hubcraft115

  Nubia z17 ma qc4+

  • stark2991

   Ma wsparcie dla QC4+

 • Buka37

  To czym ładowali to ogniwo/smartfon skoro nie ma ładowarki?

  • kiler000

   kablami ze słupa wysokiego napięcia ;)

 • Lawstorant

  W zestawie jest zasilacz a nie ładowarka.

 • Mateusz Ozdowski

  Chyba dash charge w one plus lepszy

 • adam

  Po 500 normalnych ładowaniach akumulator traci znacznie pojemność, po 1000 ładowań czas na nowy.
  Szybkie ładowanie skraca żywotnosć

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona