procesor Intel logo
źródło: Intel

Intel wycofuje z produkcji procesory Lakefield

Wprowadzanie mobilnych procesorów z rodziny Intel Lakefield tak naprawdę było pewnym eksperymentem ze strony producenta, który miał na celu zweryfikowanie możliwości firmy w tworzeniu procesorów o budowie hybrydowej, znanej m.in. z mobilnych układów opartych na architekturze ARM. W ostatnim czasie otrzymaliśmy informacje, że Intel zaprzestanie produkcji superoszczędnych procesorów.

Pierwsze hybrydowe procesory Intel Lakefield były niewypałem

Pierwsze oficjalne dane dotyczące procesorów Lakefield zostały ogłoszone na początku 2019 roku, a ich prezentacja miała miejsce w czerwcu 2020 roku. Były to pierwsze procesory Intela, oparte na 10-nm procesie litograficznym i jednocześnie też pierwszą próbą sił producenta w projektowaniu układów o budowie hybrydowej. Finalnie procesory Intel Lakefield okazały się jednym wielkim niewypałem, bowiem oferowały nie najlepszą wydajność ze względu na ograniczony do minimum pobór mocy.

Reklama

Na rynek trafiły dwa układy Lakefield – Intel Core i3-L13G4 oraz Core i5-L16G7, które mają na pokładzie pięć fizycznych rdzeni, z czego cztery oparte na architekturze Tremont są zdecydowanie bardziej energooszczędne aniżeli pojedynczy, „wydajnościowy” Sunny Cove. Procesory cechują się wartością TDP na poziomie 7 W, czyli ponad dwa razy niższą w porównaniu do typowego, niskonapięciowego układu.

Lenovo ThinkPad X1 Fold (fot. Tomasz Szwast | Tabletowo.pl)

Procesory trafiły głównie do urządzeń takich, jak Samsung Galaxy Book S oraz Lenovo ThinkPad X1 Fold. Obie konstrukcje, z uwagi na kompaktowe rozmiary, cechują się w pełni pasywnym systemem chłodzenia, gdzie mocniejszy procesor nie miałby prawa bytu, ponieważ urządzenie nie byłoby w stanie schłodzić bardziej wydajnego układu.

Wycofane procesory Intel Lakefield
(źródło: Videocardz)

Procesor Intel Core i5-L16G7 za sprawą niskiego TDP bardzo ogranicza moc urządzenia, jednak jest to jedyny godny uwagi układ dla ultracienkich laptopów z mało wydajnym systemem chłodzenia, bowiem procesory oparte na architekturze ARM z podobnie niskim TDP nie nadają się do pracy z systemem Microsoft Windows.

Zgodnie z decyzją producenta, układy Intel Lakefield będą powoli wycofywane z produkcji, ustępując nadchodzącym, hybrydowym konstrukcjom z rodziny Alder Lake. Osobiście mam nadzieję, że mobilne, jak i desktopowe procesory dwunastej generacji Intela będą wydajniejsze niż układy Intel Lakefield i zapewnią lepszą wydajność energetyczną, dostosowaną pod różne urządzenia.