procesor Intel logo
źródło: Intel

Jaką wydajność oferują mobilne układy Intel DG2 wraz z procesorami Intel Alder Lake?

Karty graficzne i nadchodząca, 12. generacja procesorów Intela to ostatnio gorący temat. W internecie pojawiają się kolejne testy syntetyczne, sugerujące prawdopodobną wydajność układów Intela. Teraz dowiadujemy się, jakie wyniki w benchmarkach serwują karty graficzne z serii Intel DG2, połączone z procesorami Alder Lake.

Reklama

Wydajność mobilnych układów Intel DG2

Dane z portalu Geekbench nie mówią wprost, że mamy do czynienia z układami Intel DG2. Zintegrowane karty Intela obecnej generacji, wytworzone w 10 nm procesie litograficznym, oferują maksymalnie 96 jednostek wykonawczych (EU), a więc jesteśmy pewni, że jedna z tych kart z tą samą liczbą EU jest po prostu zintegrowanym GPU. W benchmarku mowa jest także o kolejnej karcie Intel DG2, która ma na pokładzie 256 jednostek wykonawczych EU i jest okrojonym modelem znanego już z poprzednich przecieków Intel Xe-HPG DG2-384.

Zrzut ekranu, w którym widzimy rubrykę „nazwa urządzenia”, potwierdza, że mamy do czynienia z kolejnym układem z serii Intel UHD, jednak sama nazwa prawdopodobnie uległa zmianie. Karta z 96 jednostkami EU ma oferować 1,5 GB pamięci wideo przy maksymalnym taktowaniu rdzenia 1200 MHz.

Intel DG2 z 256 jednostkami EU zapewnia maksymalną częstotliwość zegara 1,4 GHz oraz 6,22 GB wbudowanej pamięci VRAM. Wykorzystanie socketu 1744 FCBGA jasno pokazuje, że omawiany DG2-256 jest mobilną dedykowaną kartą graficzną, a testy zostały przeprowadzone na notebooku opartym na platformie Intela.

Obie karty graficzne zostały przetestowane na systemie wyposażonym w 12-rdzeniowy, 20-wątkowy mobilny procesor Intel Alder Lake-P. Jak widzimy, procesor podczas testów w obu przypadkach rozpędzał się maksymalnie do zegara 3989 MHz, gdy wartość bazowa stała na poziomie 797 MHz. Odczyt częstotliwości najprawdopodobniej ma bezpośredni związek z hybrydową budową procesorów.

Wyniki są takie, jakich mogliśmy się spodziewać. Mobilny Intel DG2 z 256 jednostkami EU w teście OpenCL Geekbench zdobył 18482 punktów, oferując wydajność podobną do desktopowego układu z rodziny Pascal GeForce GTX 1050. Zintegrowana karta graficzna DG2-96 uzyskała 6516 punktów, zapewniając wydajność niższą od iGPU Intel UHD 730 czy 11-letniego GeForce GTX 460.

Miejmy z tyłu głowy, że są to benchmarki wykonane na sprzęcie, który jeszcze nie miał swojej oficjalnej premiery. Wydajność finalnych produktów powinna stać na zdecydowanie wyższym poziomie, w porównaniu do powyższych testów.