procesor Qualcomm Snapdragon 8c
Qualcomm Snapdragon 8c (źródło: Qualcomm)

Snapdragon 875 będzie pierwszym procesorem Qualcomma powstającym w technologii 5 nm

Qualcomm jest jednym z najbardziej znanych producentów procesorów dla sektora elektroniki mobilnej. Każdego roku najszybsze Snapdragony trafiają to flagowych smartfonów, a następny przedstawiciel topowej serii 8xx będzie mógł pochwalić się dokładniejszym procesem technologicznym.

Snapdragonowi 865 nadal nic nie brakuje. To znakomity SoC, który będzie dobrze działał jeszcze za rok czy dwa lata w urządzeniach z najwyższej półki, które kupimy dziś. Jednak polityka wydawnicza Qualcomma i każdego innego producenta podzespołów działa jak w zegarku, dlatego każdego roku otrzymujemy kolejne wcielenia najmocniejszych chipów, czy tego potrzebujemy, czy nie. Następca Snapa 865 może różnić się od niego pod jednym ważnym względem.

Snapdragon 865 bije w benchmarkach procesor Apple A13

Snapdragon 875 skorzysta z 5 nm litografii

Informacje o Snapdragonie 875 wciąż są dość mgliste. Niektóre z nich wykluczają się wzajemnie, co jest typowe dla przecieków osadzonych na długo przed premierą nowego urządzenia.

Oczekuje się, że nowego flagowego Snapdragona wyprodukuje dla Qualcomma koncern TSMC, korzystając z dokładniejszego procesu litograficznego 5 nm. Aktualny lider zestawień wydajności procesorów przeznaczonych dla urządzeń z Androidem powstaje w 7-nanometrowej litografii. Dla Snapa 875 będzie oznaczać to wyższą wydajność (a jakże), jak również szansę na zwiększenie wydajności energetycznej.

Szef marketingu Meizu: „Nie spodziewajcie się Snapdragona 865+ w tym roku”

Nie wiadomo, czy Qualcomm wreszcie zintegruje swój najszybszy chip z modemem 5G, czy też rozegra sprawę podobnie jak w aktualnym flagowym modelu, gdzie modem 5G jest rozłączny względem SoC. Najbardziej rozsądnym i praktycznym rozwiązaniem byłaby integracja spodziewanego modemu RF XG 5G z układem głównym, ale o sprawie najprawdopodobniej nie zaważy to, czy Qualcomm zechce ułatwić robotę konstruktorom smartfonów, tylko względy finansowe.

Snapdragon 875 ma korzystać z procesorów graficznych Adreno 660, VPU Adreno 665 i DPU Adreno 1095, co sugeruje mocne nachylenie jego możliwości ku przetwarzaniu obrazu z aparatów i korzystanie z technologii sztucznej inteligencji. Zapowiada się także użycie modułu bezpieczeństwa Qualcomm Secure Processing Unit (SPU250) oraz silnika przetwarzania obrazu Spectra 580.

Co raczej oczywiste, chipset obsłuży pamięci LPDDR5 RAM, a także podsystem audio o niskiej mocy w połączeniu z kodekami Aqstic Audio Technologies WCD9380 i WCD9385. Wykorzysta też działanie sieci 802.11ax, 2 × 2 MIMO.

Podobno, jeśli Qualcommowi nic nie stanie na przeszkodzie, będzie w stanie zaprezentować Snapdragona 875 jeszcze przed końcem tego roku. Jakoś nie jestem przekonany co do tej informacji. Biorąc pod uwagę zawirowania na rynku elektroniki z powodu pandemii koronawirusa, trudno o jakieś bliższe szacunki.

Bunt producentów smartfonów. Nie chcą procesora Snapdragon 865, bo jest za drogi

źródło: gizchina